Yatarken Okunacak Dua Sayesinde Şifa ve Huzur Bulacaksınız

Yatarken okunacak duanın sözleri ve adabı

Yatarken okunacak dua her müminin mutlaka bilip okuması gereken çok önemli sünnetlerden biridir. Zira bu duayı Hazreti Muhammed devamlı biçimde okumuş ve sahabelere de okumalarını tavsiye etmiştir.

Yatarken okunacak dua 99 kısa nidadan ve 1 duadan oluşur. Ayrıca duaya olan icabeti arttırmak için Kuran-ı Kerim’den üç kısa sure de okunmaktadır. Bu yönüyle zikir hükmündedir. Duanın faziletlerine dair büyük İslam alimleri çok önemli beyanlarda bulunmuşlardır.

Bu yazımızda Hz Muhammed’in yatarken okuduğu duanın sözlerini sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde dua ederek uyumanın faziletlerine ve Hz. Muhammed’in uyuma düzenine dair bilgi vermekte fayda görüyoruz.

Yatarken okunacak duanın faziletleri nelerdir?

Hz. Muhammed’den bize yadigar kalan bu kutsi duanın sayısız fazileti bulunmaktadır. Bu faziletleri büyük İslam alimleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Duayı okuyan kişinin imanı sağlamlaşır ve inşallah günaha meyli azalır. Yatarken dua okuyan kişiler nefislerine yenilmez ve güçlü bir iradeye sahip olur.
 • Yatarken okunacak dua kişinin rahat bir uyku geçirmesini temin eder, bu özelliğiyle de müminin sağlıklı bir yaşam sürmesine vesile olur.
 • Bu duayı okuyup uyuyan kişiye hiçbir vesvese gelmez ve böylece kişi sağlam bir ruh haline kavuşur.
 • Duayı okuyan kişi inşallah uykudayken her türlü kaza- beladan ve şer güçten korunmuş olur.
 • Bu kutsi dua inşallah uyku problemi çekenler, uykusunda korkanlar ve korkunç rüyalar görenler için de bir şifa kaynağıdır.

Yatarken okunacak duanın burada sıralananlar dışında daha pek çok mucizevi tesiri bulunmaktadır.

Peygamberimizin örnek uyku düzeni hakkında bazı önemli bilgiler

Her konuda olduğu gibi uyku düzeni konusunda da İslam Peygamberi müminlere örnek olmuştur.

Hz. Muhammed’in günümüz bilim adamlarını hayretler içerisinde bırakan bir uyuma tarzı vardır. Zira bu uyku düzeni insanın ruhsal ve bedensel yapısına en uygun uyuma biçimi olarak kabul edilmektedir.

Hz Muhammed’in uyuma tarzı hakkında sahih kaynakların ifade ettiği bilgiler şöyle sıralanabilir:

 • Hz. Muhammed yatmadan önce mutlaka abdest alırdı. Zaten peygamberimiz devamlı abdestli dolaşır ve sık sık abdestin faziletlerini anlatırdı.
 • Hazreti peygamber sağ tarafa yatardı ve yüzünü kıbleye çevirirdi.
 • Sağ elini açarak sağ yanağını avuç içine dayayarak uyurdu.
 • Hz. Muhammed, çok yumuşak yataklarda yatmazdı. Yattığı yer ince ve hafif bir yataktan oluşurdu.

Hazreti Muhammed’in uyuma zamanı

Hz. Muhammed yatsı namazından sonra erken denilebilecek bir vakitte uyurdu. Ancak sabaha kadar uykuya devam etmezdi. Gecenin bir vakti kalkar, ibadet eder ve Allah’a yakarışta bulunurdu. Daha sonra tekrar uyurdu.

Ayrıca Hz. Muhammed genellikle sabah namazını kıldıktan sonra uyumazdı.

Peygamberimizin uyku düzeninde en fazla dikkat çeken hususlardan birisi de kaylule uykusudur.

Kaylule uykusu ne demektir?

Kaylule gün ortasında bir müddet uyumaya verilen isimdir. Genellikle öğle namazından önce uyunur fakat bazı durumlarda öğle namazından sonra da uyunabilir. Kaylule uzun bir uyuma süreci olmayıp kısa bir dinlenme uykusudur. Hz Muhammed’in önemli sünnetlerinden biridir.

Peygamberimiz de öğle vakti bir müddet uyurdu. Sahabeler peygamberimiz kaylule uykusunda iken onu rahatsız etmemeye çok dikkat ederlerdi.

Günümüzde bilim adamları kaylule uykusunun faydalarını ispatlamıştır. Bu bilimsel gerçeklikten hareketle pek çok özel okulda öğrenciler için öğle uykusu programları düzenlenmiştir. Ortaya çıkan bu bilimsel gerçeklikler İslam’ın sayısız mucizelerinden sadece birisidir. Bilim her geçen gün peygamberimizin sünnetlerinin faziletlerini tespit ve teyide devam etmektedir.

Yatarken okunacak duanın sözleri

Yatarken okunacak duanın sözlerini bize Hazreti Ayşe nakletmiştir. Ayrıca ciddi hadis kaynakları olan Buhari, Tirmizi ve Ebu Davud da bu duaya eserlerinde yer vermişlerdir.

Bu sahih kaynaklara göre Hz. Muhammed, yatmadan önce Muavvizeteyn adı verilen Felak ve Nas surelerini okur, ardından 3 nida cümlesini 33’er defa terennüm ederdi. Akabinde kısa uyku duasını okur ve en nihayetinde de Kafirun suresini okuyarak uyurdu.

Buna göre yatarken okunacak duanın tam ve orijinal hali şöyle olacaktır:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Kul eûzu bi rabbil Felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri gâsikın izâ vekab. Ve min şerrin neffâsâti fîl ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.” (1 defa okunur)

“Kul eûzü birabbin nâs. Melikin nâs. İlâhin nâs. Min şerril vesvâsil hannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrin nâsi. Minel cinneti vennâs.” (1 defa okunur)

“Subhanallah”

(33 kere peş peşe okunur)

“Elhamdulillah”

(33 kere peş peşe okunur)

“Allahu ekber”

(33 kere peş peşe okunur)

“Estağfirullahillezi la ilahe illa hüvel hayyul, kayyum ve etubu ileyh”

(3 defa peş peşe okunur)

“Kul yâ eyyühelkâfirûn. Lâ abüdü mâ tabüdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ abüd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ abüd. Leküm dînüküm veliye dîn.” (1 defa okunur) (amin)

Yatarken okunacak duanın tam ve orijinal hali yukarıda izah ettiğimiz gibidir. Ancak yolculukta ve diğer bazı özel hallerde kişi duanın tümünü okumaya fırsat bulamazsa sadece hadisi şerif olan kısmı okuyarak da uyuyabilir. Yani duayı şu şekilde kısaca okuyabilir:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Estağfirullahillezi la ilahe illa hüvel hayyul, kayyum ve etubu ileyh” (amin)

Ancak bu kısa duayı okurken sünnete uyup duayı üç kere ard arda okumak faydalı olacaktır.

Yatarken okunacak dua hakkında 2 önemli husus

 1. Yatarken okunacak duanın sözlerini ezberlemekte güçlük çekiliyorsa kişi yazılı bir metinden de duayı okuyabilir.
 2. Anne babalar bu duayı bebeklerini uyuturken de okuyabilirler. Zira bu dua bebekler için okunduğunda hem sıhhat duası hem de nazardan koruyan dua hükmünde kabul edilmektedir.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir