Yardım Duası ile Tüm Sıkıntılarınıza Çare Dileyebilirsiniz 

Yardım duası nedir, hangi mevzulara dair okunur?

Müminler zor durumda kaldıklarında önlerinde hayırlı kapıların açılmasını dilemek için yüce Rablerine el açarak dua ederler. Çünkü inanan müminler hayır ve şer her şeyin Allah’tan olduğuna inanırlar. 

Herhangi bir sıkıntısı olan ve içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak isteyen müminlerin en yaygın biçimde okudukları dualardan birisi ise yardım duasıdır. Büyük alimler yardım duasının şu konulardaki sıkıntıların def edilmesi için okunabileceğini beyan etmişlerdir:

  • Şifa duası hükmündedir. Her türlü rahatsızlıktan kurtulup şifa bulmaya vesile olur.
  • Zararlı alışkanlıkların pençesine düşen kişilerin söz konusu bu illetten kurtulmalarını temin eder.
  • Geniş bir rızık kazanmak ve maddi açıdan rahata ermek maksadıyla okunur.
  • Özel hayattaki her türlü sorunun çözüme kavuşması ve mutluluk nasip edilmesi için niyaz edilir.
  • Düşmanların şerrinden korunmak maksadıyla okunur.
  • İtibarı düşen, insanlara karşı mahcup olan ve iş hayatında başarıyı yakalamak isteyen insanlar tarafından okunabilir.
  • Elinde olmadan ibadetlerini aksatan kişiler bu duayı devamlı okurlarsa inşallah bu sıkıntıdan kurtaracaklardır.
  • Unutkanlık duası olarak okunur. Zihnin kuvvetlenmesini sağlar ve kişinin basiretinin açılmasına vesile olur

Yardım duası yukarıda ifade edilen hususlar dışında kişinin kendisini çaresiz hissettiği ve yardıma ihtiyaç duyduğu her durumda okunabilir. 

Yalnızca yüce Allah’tan yardım dilenmelidir

Bazı eserlerde yardım duası okumadan önce önemli bir din büyüğünün veya önemli bir dini kavramın adını anma tavsiyesi bulunmaktadır. Bu kesinlikle yanlış bir görüştür. Zira İslam inancına göre dualar yalnızca yüce Allah’a yapılır ve yardım yalnız O’ndan istenir.

Fatiha suresinin 5. ayetinde “(Allah’ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.” denilmektedir. 

Aynı şekilde Âl-i İmrân suresinin 150. ayetinde ise yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Hayır! Yalnız Allah yardımcınızdır. O, yardımcıların en hayırlısıdır.”

Bu iki ayeti kerimeden de açıkça anlaşıldığı üzere müminler yalnız ve ancak yüce Allah’a hitaben dua edebilirler. Başka varlıkları aracı kılmak ya da onların isimlerini anarak dua etmek doğru değildir.

En etkili 2 yardım duasının sözleri ve Türkçe mealleri

Hz Muhammed’in dilinden yardım duası

Kaynaklarda “zor durumdan kurtulma duası” olarak da geçmektedir. Bu yardım duası yaygın olarak özel hayattaki sorunların bitmesi için okunsa da aslında “her konuda yardım dilemek için okunabilecek bir niyaz”dır. Yani bir mümin hangi konuda yardıma ihtiyaç duyarsa bu hususta niyet ederek duasını okuyabilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Lâ ilâhe illâllâhül azîmül halîm. Lâ ilâhe illâllâhü Rabbül arşil azîm. Lâ ilâhe illâllâhü Rabbü’s semâvâti ve Rabbül ardi ve Rabbül arşil kerîm. (amin)

Yardım Duasının Türkçe karşılığı

“Büyük ve halim olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Yüce Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yoktur. Göklerin, yerin ve kıymetli Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilâh yoktur.” (Buhârî, Tirmizî)

İlginizi Çekebilir: Yolculuk Duası

Maddi sorunlardan kurtulmak amacıyla okunan yardım duası

Bu yardım duası geçim sıkıntısından kurtulmak ve maddi açıdan rahat bir yaşam sürdürmek için okunur. Duanın bir diğer okunma maksadı ise düşmanlardan gelebilecek her türlü zarara karşı korunmaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Kul len yusîbenâ illâ mâ keteballâhu lenâ, huve mevlânâ, ve alâllâhi felyetevekkelil mu’minûn. (Amin)

Duanın Türkçe karşılığı

De ki: “Bizim başımıza ancak, Allah’ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O, bizim yardımcımızdır. Öyleyse mü’minler, yalnız Allah’a güvensinler.” (Tevbe-51)

Yardım duası okuyacak müminlerin göz önünde bulundurması gereken önemli hususlar

Kuranı Kerim’in sureleri de yardım duası hükmünde okunabilir. Her türlü korkudan uzak durmak için Felak ve Nas sureleri okunmaktadır. Vesvese konusunda İnşirah suresinin tesirli olduğu bilinmektedir. Fatiha suresi ise hem özel hayatla ilgili mevzularda hem de maddi konularda yardım duası olarak okunabilir.

Yardım duasının okunduğu günlerde bir miktar sadaka verilmesi duanın icabet görmesinde olumlu tesir eder.

Anne babalar evlatlarının zor durumdan kurtulmaları için yardım duasını vekaleten okuyabilirler. Aynı şekilde diğer müminler de birbirleri için yardım duası okuyarak sevdikleri şahsın sorunlarından kurtulması amacıyla niyaz edebilirler.

Duaların kabulünde en önemli şart hiç kuşkusuz ki samimi duygularla el açmaktır. Müminlerin yardım duası okurken içten davranmaları ve dualarının kabul edileceğini umut ederek bütün kalpleri ile yüce Allah’a yönelmeleri büyük önem taşımaktadır.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir