Ya Vedud Duası Sevenlerin Yüzünü Güldürür

ya vedud duası

Ya Vedud duası müminlerin sevdiklerine kavuşmalarına vesile olan etkili bir niyazdır. Bu duayı okuyarak yüzleri gülen çok sayıda müminin anlatımları bulunmaktadır.

Ya Vedud duası özel hayatla ilgili her konuda okunabilir. Ancak duanın daha çok eşler arasındaki muhabbetin artması ya da müminlerin sevdiklerine kavuşmalarını dilemek için okunduğunu da ifade etmek gerekir.

Bu tesirli duayı okuyup tatbik ederek yüzü gülen çok sayıda insan vardır. Bu kişilerin anlatımları duanın halk arasında yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ayrıca büyük alimler de duanın faziletleri hakkında beyanlarda bulunmuşlardır.

Ya Vedud ne demektir?

Ya Vedud yüce Allah’ın güzel isimlerinden biridir. Bu esma “seven, sevilmeye layık olan” anlamına gelmektedir.

Ya Vedud duası Allah’ın 99 güzel isminden biri olan El-Vedud esmasına hitaben okunmaktadır.

Bu tesirli dua bazı kaynaklarda “şirinlik duası, muhabbet duası, sevgi duası” gibi isimlerle de geçmektedir.

ya vedud duası

Ya Vedud duası sadece helal dairesi içindeki istekler için okunabilir

Dua etmek isteklerin gerçekleşmesi için yüce Allah’tan yardım istemek demektir. Bu itibarla aslında dua etmek ibadet etmek hükmündedir. Bir mümin ibadet ederken nasıl bir ciddiyet ile hareket ediyorsa dua ederken de aynı tavrı göstermelidir.

İşte ifade edilen bu sebepten ötürü duaların yalnızca helal dairesi içindeki isteklerin gerçekleşmesi için okunabileceğini asla unutmamak gerekir.

Mümin kadın ve erkeklerin kendi eşleri ile aralarının düzelmesi için bu duayı okumalarında bir sakınca yoktur. Aynı şekilde bekar kişilerin de hayırlı bir evlilik yapmak maksadı ile sevdiklerine kavuşmak için dua okumaları mümkündür. İfade edilen bu durumlar dışında insanların kendilerini günaha sokacak niyetler için el açmaları doğru kabul edilmemektedir.

ya vedud duası

Dua için makbul kabul edilen zamanlar tercih edilmelidir

Duaların makbul kabul edilen vakitlerde okunması inşallah kabul görmelerinde etkili olmaktadır.

Ya Vedud duası gibi özel hayatla ilgili dualar için tavsiye edilen makbul zamanlar yatsı namazı sonralarıdır. El açan müminlerin ifade edilen bu saatte sessiz sakin bir yere geçerek dualarını okumaları İnşallah hayırlara vesile olacaktır.

Müminler yatsı namazından sonra yalnız kalacakları bir ortam bulamazlarsa günün başka vakitlerinde de dualarını niyaz edebilirler.

Ya Vedud duasına kaç gün devam etmeliyim?

Dualara sabırla devam etmek duaların icabetini arttırır. Büyük alimler duada ısrarcı olmanın yani duaları kabul görene kadar dua etmeye devam etmenin önemine değinmektedir. Gerçekten de dualarda devamlılık son derece önemli bir husustur ve müminlerin sesinin Arş-ı Ala’da duyulmasına vesile olmaktadır.

Ya Vedud duasının da en az 1 hafta boyunca okunması tavsiye edilmiştir. Dua okuyan müminler bir hafta sonra dua okumayı bırakıp yüce Allah’ın takdir edeceği sonucu bekleyebilirler. Ancak istekler gerçekleşinceye kadar dua etmeye devam etmek yani bir haftalık okuma ile sınırlı kalmamak İnşallah çok daha faydalı sonuçlar verecektir. Bu bakımdan dua okuyan müminler murat ettikleri şey gerçekleşinceye kadar niyaz etmeye devam ederlerse daha isabetli davranmış olacaklardır.

Duanın neticesini beklerken bir miktar sadaka vermeyi ihmal etmeyin

Sadaka vermek müminlere yakışan güzel davranışlardan biridir. Dua ederken sadaka verilmesi Allah’ın izniyle duaların tesirini arttırır. İslam dünyasında dua eden müminlerin devamlı sadaka vermeleri bu gerçeğe dayanır. Ayrıca sadaka vererek ihtiyaç sahiplerini sevindirmek günahların bağışlanmasına, kaza belaların def edilmesine ve malın bereketlenmesine de vesile olmaktadır.

Büyük alimler Ya Vedud duası okuyan kişilerin güçlerinin elverdiği ölçüde bir miktar sadaka vermesinin isabetli olacağını belirtmektedir.

ya vedud duası

Duaların kabulünde samimiyet en önemli şarttır

Duaların kabul görmesinde makbul zamanların tercih edilmesi, dua etmeye sabırla devam edilmesi ve bir miktar sadaka verilmesi elbette ki son derece önemli hususlardır.

Ancak bir duanın kabul görmesinde bu hususlardan çok daha önemli bir etken vardır ki o da “samimi biçimde el açmak”tır.

Kalpten gelen hislerle yapılan dualar, en makbul dualar kabul edilir ve yüce Allah’ın katında kabule şayan sayılır. Yüce Rabbimiz kendisine içten duygularla el açan müminlerin inşallah ellerini boş çevirmez.

Tabi unutmamak gerekir ki duaların kabulü konusunda takdir yetkisi yalnız ve ancak yüce Allah’ındır. O, her ne isterse ancak öyle olur. Kulları için en hayırlı olanı da O bilir. Bu itibarla duaların sonucunda ne olursa olsun müminler isyankar davranmamalı ve her halükarda Rablerine şükretmeye devam etmelidir.

ya vedud duası

Ya Vedud duasının sözleri

Ya Vedud duası Allah’ın güzel isimleri olan esmalarla ve Kuran ayetleri ile okunur. Dua Ya Vedud esması ile başladığı için bu ismi almıştır. Duanın içinde geçen esmalar ile ayetlerin sıralaması şöyledir:

  • Ya Vedud esması
  • Duha suresinin tamamı
  • Ya Kadir esması
  • Rum suresinin 21. ayeti kerimesi
  • Ya Kayyum esması
  • Ayetel kürsi (Bakara suresinin 255. ayeti kerimesi)
  • Ya Mucib esması 
  • Nisa suresi 132. ayeti kerimesi

Burada sözleri verilen Ya Vedud duası kaynaklarda “uzun Ya Vedud duası” ismi ile geçmektedir. Bazı kaynaklarda duanın ilk bölümü yani Ya Vedud esması ile Duha suresine “kısa Ya Vedud duası” adı verilmiştir. Ancak duanın uzun şekliyle okunması inşallah daha tesirli olacaktır. Eğer müminler dua sözlerini ezberlemekte zorlanırlarsa yazılı bir kaynaktan da dualarını okuyabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir