Vakıa Suresi Duası ile Dilek ve Hacetleriniz Gerçekleşecek

Vakıa Suresi Duasının Faziletleri, Okunma Adabı ve Sözleri

Vakıa suresi, Kuran-ı Kerim’in 96 ayetten oluşan ve dua hükmünde okunan surelerinden biridir. Kısa ayetlerden teşekkül eden bu sure yüzyıllardır müminler tarafından dilek ve hacetlerin gerçekleşmesini niyaz etmek üzere okunmaktadır.

  • Gerek bu duayı okuyup tecrübe eden müminlerin anlatımları gerekse de büyük alimlerin beyanları Vakıa suresi duasının ne kadar tesirli bir dua olduğunu apaçık ortaya koymaktadır. Zaten tüm dualar içinde en güvenilir ve en etkili olanlar doğrudan doğruya Kuran ayetlerine dayananlardır. Vakıa suresi duası da bu tarzda olup müminler için her manada büyük bir nimet ve rahmet kaynağıdır.

Bu yazımızda Vakıa suresi duasının faziletleri, okunma adabı ve sözleri hakkında önemli açıklamalar yapacağız. İnşallah aktaracağımız bilgiler hayırlara vesile olur. İşte Vakıa suresi duası hakkında bilinmesi gereken tüm önemli hususlar:

Vakıa Suresi Duasının Faziletleri

Sahih dua kitaplarında büyük alimler Vakıa suresi duasının şu mevzularda hayırlara vesile olduğunu belirtmişlerdir:

  • Rızık duası hükmündedir. Her sabah bu duayı okuyarak güne başlayan kişi inşallah hiçbir şekilde geçim derdi çekmeyecektir. Dua aynı zamanda müminlere bolluk, bereket ve zenginlik nasip edilmesine vesile olmaktadır.
  • Aile huzurunu temin eder. Vakıa suresinin okunduğu evlerde aile içi münakaşalar görülmez ve aile huzuru daim olur.
  • Dilek ve hacet duası olarak okunur. Her kim ki bir muradı varsa ve bu surenin yüzü suyu hürmetine niyazda bulunursa umulur ki Yüce Allah ellerini boş çevirmeyecektir.
  • Zararlı alışkanlıkları olan veya nefsine hükmetmekte zorlanan kişilerin daha sağlam bir imana ve güzel bir ahlaka sahip olmasına vesile olur.
  • Şifa duası olarak hem bizzat hasta olan kişilerce hem de hasta yakınları tarafından okunur.
  • Maddi yaşamda veya özel hayatta zor durumda kalanlar için “sıkıntılardan kurtulma ve huzura kavuşma” duası olarak niyaz edilir.

Burada belirtilenler dışında Vakıa suresi duası müminlerin tüm dilek ve hacetlerinin hayırlı bir şekilde gerçekleşmesini dilemek için okunabilmektedir.

Vakıa Suresi Duasının Okunma Adabı ile İlgili Müminlerin Dikkat Etmeleri Gereken 5 Önemli Husus

Abdest Alınması

Vakıa suresi duası Kuran-ı Kerim’e dayanan bir niyaz olduğundan mutlaka abdestli biçimde okunması gerekir.

Yazılı Bir Metinden Duayı Okumak

Dua sözlerini ezberlemekte zorlanan müminlerin yazılı bir metin üzerinden duayı okumalarında bir mahzur yoktur. Ancak ayetlerin yazılı olduğu metni titiz bir şekilde muhafaza etmek gerektiği unutulmamalıdır.

Sadaka Vermek

Duanın okunduğu günlerde küçük de olsa bir miktar sadakanın verilmesi inşallah duanın kabulünü kolaylaştırır.

Duaya Sabırla Devam Etmek

Duayı sadece bir gün okumak yeterli kabul edilirken büyük alimler istekler hasıl oluncaya kadar sabırla dua etmeye devam etmenin daha hayırlı olacağını beyan etmişlerdir.

Samimi Duygularla Dua Etmenin Önemi

Vakıa duasını okuyan müminler duaları kabul eden yegâne varlığın yüce Allah olduğunu bilmeli ve tam bir teslimiyetle dua etmelidir. Ayrıca duaların kabulünde samimi duygularla el açmanın önemi kavranmalı ve kişi tüm kalbiyle niyazda bulunmalıdır.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir