Uyku Duası Sayesinde Rahata Kavuşacaksınız

Uyku duası yüce Allah’ın büyük nimetlerinden biridir

Uyku; yaşamak için gerekli olan bir olgudur. Vücudun bir sonraki güne hazırlanabilmesi için dinlenme anıdır. Bu süreçte kaliteli bir uyku, kişiyi psikolojik ve vücut olarak daha sağlıklı olmasını sağlar. Zira uyku Yüce Allah’ın kullarına bahşettiği büyük nimetlerden biridir. Ancak bazen, stres, kaygı ya da daha farklı olumsuzluklar uyku düzenini altüst eder. Bu da kişi için sıkıntıdır. 

Kul’un; rahat bir gece geçirmesi ve uykusuzluktan ya da uykuda olan korkudan kurtarması için Yaradanına sığınması için ettiği duaya Uyku Duası denir.

Uyku Duası Okumak Beden ve Ruh Sağlığı Açısından Çok Faydalı Sonuçlar Doğurur

İnsanların en rahat durumda olduğu, vücudun dinlendiği, günlük koşturmalardan uzaklaştığı zaman uyku anıdır. Uyku yarı ölüm halidir. Uyku hali, kişinin en zayıf anıdır. Kişi uyku anında, gerçek dünyadan çıkıp çoğu zaman rüya alemine dalar. Ancak, bazen rüyalara dalmaktan korkar. Kabuslar görebilir. Uyku onun için dinlenme değil sıkıntı anı olabilir. Bunun için uyumamayı tercih eder ve zamanla uyku düzeni bozulur.

İşte bu durumlarda kişi yine Allahtan yardım ister. Uyku bozukluğunu gidermesi ve rahat bir gece geçirmek için ellerini açıp Uyku Duası eder.

İnanarak edilen her dua gibi gönlüden edilen Uyku duası ile hem Allaha yönelir, hem onun gücüne güvenir böylece kişi uyku ile birlikte huzura kavuşur.

Uyku Duasını İçten Duygularla Okumanın Önemi

Kişinin gönülden ve inanarak ettiği Uyku Duası sonucunda, gece korkularından emin olur. Rahat bir uyku uyuması için, Yaradan gönlüne de vücuduna da rahatlık verir. Bunun için, gönülden el açılıp dua edilmesi gerekir.

Yüze Allah kullarının duasını geri çevirmez. Ona inanıp, güvenenlere ettikleri duanın karşılığını verir. Gece uykuda korkan ya da herhangi bir sebeple uykusuzluk problemi yaşayanların bu sıkıntıdan kurtulması sonsuz teslimiyetle edilen Uyku Duası ile çözüme ulaşır.

Uyku Duasının Okunma Adabı

Müslüman bir kimse, yaşadığı her an için dua etmelidir. Yemek yerken, bir işe başlarken, sınava girerken, evlenirken, çocukları için aczini gidermesi ve şükür için  ya da gece yatarken okuduğu Uyku Duası ile rahat ve korkusuz bir gece geçirmek için dua eder.

Kişinin, gönülden inanarak, sonsuz teslimiyetle Yaradanına sığınarak elini açıp, gönlünü Allah’a yönelterek dua etmelidir.

Uyku Duası Sözleri

 

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte. (amin)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir