Sınav Duası Hükmünde Arapça ve Türkçe Etkili Niyazlar

Sınavlara Girerken Niçin Sınav Duaları Okunmalıdır?

İnsan hayatı imtihanlarla doludur. Her yeni gün yeni bir sınava uyanırız. Biz kullar bu dünyaya Allah’ın sınavlarından geçip, ona ibadet edip cenneti hakketmek için geldik. Bütün çabamız bunun için olmalı. İyi insan olmak, ibadet etmek, ahlaklı olmak için çaba göstermeliyiz. Tabii ki bu maneviyatla ilgili olan sınavların yanı sıra birde dünya üzerinde bir yer kazanmak için, bu hayata tutunmak için geçmemiz gereken sınavlar vardır. Bu okuldaki sınavlar olur, üniversiteye geçiş sınavları olur hatta memurluk sınavı bile olur. Bizim için önemli olan her sınav için bu sınav duası okunabilir.

Sınav Duası Nedir?

Hakkıyla, emek vererek, çok çalıştığımız ve geçmeyi çok istediğimiz bizim için önemli olan sınavlar vardır. Sınav duası bu sınavlardan önce iyi sonuç alabilmek için okunan duadır. Elimizden geleni yapıp yeteri kadar çalıştıysak gerisini Allah’a havale etmek gerekir. Allah’ın yardımını istemek için bu dua okunur. Sınava girecek bir tanıdığı olanlarda o kişi için bu duayı okuyabilir. Onunda tesiri olur. Sadece sınav değil tüm işler için siz tüm çabanızı gösterdiyseniz yüce rabbimiz elbette yardım eder.

Sınav Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

Kendisi için önemli olan ya da her gün girdiği sıradan bir sınav için bile bu dua okunabilir. Sınav duası okumak için yeteri kadar çalışmış olmanız yeterli. Gireceğiniz tüm sınavlar için tesirli bir duadır. Siz elinizden geleni yaptıktan sonra gerisini Allah’a bırakabilirsiniz. O kullarının yanındadır.

Sınav Duası Her Zaman Tesirli Olur Mu?

Siz görevinizi yerine getirdiyseniz duanın tesir göstermemesi için tek bir neden vardır. Bu neden bu sınavın hakkınızda hayırlı olmamasıdır. Yüce rabbimiz kullarına en hayırlı olanı verir. Çok çalıştıysanız ama yine de sonuç istediğiniz gibi olmadıysa üzülmeyin, bilin ki bu kapıyı kapatan rabbin sana daha iyi bir kapı açacak. Eğer doğru düzgün çalışmadıysanız, vaktinizi boş geçirip bu sınava gereken özeni göstermediyseniz sınav duası etmek uygun değildir. Eğer çalışmadan sınava girecekseniz bu duayı etmenizin tek yolu tövbe etmektir. Bir daha böyle yapmayacağınıza dair içtenlikle tövbe ederseniz dua edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın 25 Pratik Yolu

Sınav Duası Nasıl Yapılmalı?

Sınavdan bir önceki gün çalışmanız bittikten sonra ve elinizden geleni yaptığınıza emin olduktan sonra abdest alıp niyet edin. Besmele çekip Allah’tan size yardımcı olmasını dileyin. Öncesinde de sınav duası okuyun. Duayı okuduktan sonra gireceğiniz sınav için endişelenmeyi bırakın. Çünkü siz bu işinizi artık Allah’a havale ettiniz. Rabbinize güvenin ve bekleyin. O sizin için en iyisi ne ise onu size yaşatacaktır. Emeklerinizi karşılıksız bırakmayacaktır.

Sınav Duası Nasıl Daha Tesirli Olur?

Duaya başlamadan önce abdest alınmalı ve niyet edilmeli. Namazdan sonra dua kısmında sınav duası okunursa da tesiri artar ve daha hayırlı olur. Bunun dışında sınavdan bir önceki akşam Yasin okunursa ve Yasin’den sonra sınav duası edilirse tesiri artar. Eğer isterseniz bu duayı bir şekere, sınav günü içeceğiniz suya ya da birkaç tane pirince veya bunun gibi yutması kolay bir yiyeceğe okuyup sınav günü sınav başlamadan hemen önce onu yutarsanız da tesiri artar ve faydası daha iyi olur.

Türkçe Sınav Duası

Bu sınav duası hem yazılı sınavlar için hem de sözlü sınavlar için okunabilir. Sınav günü ya da bir önceki gün okunması tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Yüce rabbim senin adınla başladım bu sınava çalışmaya şimdi senin adınla bitiriyorum. Yüce Allah’ım sen şahitsin ki çok çabaladım, çok çalıştım. Sen bu sınava kendimden emin bir şekilde girmemi ve aynı emin adımlarla alnımın akıyla çıkmamı nasip et. Yüce kudretin ve gücünle bana yardımcı ol. İçime ferahlık sal, endişemi dindir. Kalemime, aklıma, dilime kuvvet ver. Bağlanmalarına izin verme. Sınava girmeden başıma gelebilecek tüm belalardan, kazalardan, tüm felaketlerden beni koru. Vaktinde orda olmamı sağla. Yolumu aydınlat. Ben elimden geleni yaptım sen yardımcım ol Allah’ım. (Amin)

Yazılı Sınavlara Girerken Okunacak Arapça Dua

Sınava başlamadan önce İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve kur rabbi edhılnı müdhale sıdkıv ve ahricnı muhrace sıdkıv vec’al lı mil ledünke sültanen nesıyra (amin)

Ayetin Türkçe meali şöyledir:

Deki: “Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla. (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.”

Sözlü Sınavlardan Önce Okunması Tavsiye Edilen Arapça Dua

Taha suresinin 26,27,28. ayetleri sözlü sınavlardan önce okunursa inşallah kişi çok daha rahat biçimde sınavını neticelendirecektir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve yessir lı emrı. Vahlül ukdetem mil lisanı. Yefkahu kavlı. (amin)

Duanın Türkçe meali şöyledir:

“İşimi bana kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz ki sözümü anlasınlar.”

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir