Sabah Duası Peygamber Efendimizin Dilinden 

sabah duası

Sabah duası gün içerisindeki işlerin kolaylaşması için okunan dualardan biridir. Bunun yanı sıra yüce Allah’ın merhametinden yardım dileyerek hayırlı bir iş dilemek, hayırlı bir gün geçirmek için okunur. Dualar, Allah’ın insanlara vermiş olduğu büyük bir lütuftur.

Sabah ise uyandığımız zaman ilk duamız, besmele olmalıdır. Gün içerisinde bir işe başlarken besmele ile başlamak gerekmektedir. Güne başlamak da bu yeni başlangıçlardan biridir. Sabah kalkarken Allah’ım senin adınla kalkıyorum dediğimizde zaten ilk duamızı yapmış oluruz. Bu sözler sayesinde Rabbimize sığınıyor ve onun koruması altına giriyoruz.

  • Sabah duası olarak geçen dua niyaz ise Peygamber Efendimizin okuduğu dualardan biridir ve muazzam faziletleri vardır. Bu duayı okuyarak güne başlamak inşallah çok hayırlı olacaktır.

Aşağıda duanın sözlerine ve Türkçe mealine yer verilmiştir. Ancak öncesinde dua etme adabı ve duanın okunma usulü hakkında bazı önemli bilgiler aktarılmıştır.

Sabah Duasını Faziletleri

Her insanın beklenti ve isteklerinin farklı olması gibi etmiş olduğu dualar da farklılık göstermektedir. Tabi ki her insan kendi gönlünce Rabbine dua edebilir. Fakat tabi ki dua etmeninde bir adabı ve bir üslubu vardır. Dua ederken bizlerde içimizdeki fesatlıklardan kurtulmalı, sabretmeyi öğrenmeli ve kendimizi kontrol altında tutmalıyız.

Sabah duası ise adı üzerinde sabahları okunan duadır. Kişi Allah’tan merhamet diler, işlerinin rast gelmesini ister, kötülüklerden korunmak ve herhangi birine kendisinin de kötülük yapmaması için engel talep eder. Sabahları ilk uyandığımızda besmele ile kalkmak dahi bir duadır. Yataktan Allah’ın adıyla uyanmak, yeni güne sağ salim kalktığımız için şükretmek ve gün içerisinde hayırlı olayların bizi bulmasını istemek gerekmektedir.

sabah duası

Sabah Duasının Okunma Amacı ve Muazzam Tesirleri

Sabah duası kişinin kendi selameti için okunur. Gün içerisinde tabi ki başımıza nelerin gelebileceğini bilemeyiz. Fakat tedbirli olmak önemlidir. Sonuçta bu tedbiri de ilk olarak Allah’tan istemek yerindedir. Sabah duası edildiğinde bu duanın tesirli olabilmesi için kişinin kendisi de kontrollü olmalıdır. Hiçbir kimseye kötülük etmemeli, aksine karşılık beklemeden herkese yardımcı olabilmelidir.

Bir kimseye ya da canlıya yalnızca kötülük etmemek yetmez. Onun bir ihtiyacı varsa ya da yardıma muhtaçsa yanından geçip gitmek de kötülük yapmakla aynıdır. Kişi kendisine hayırlısını isterken herkes için de aynı hayrı istemelidir. Diğer türlüsü bencillik olacaktır. Eğer dualarınızın tesirli olmasını istiyorsanız, mutlaka en başta kendi kötü düşüncelerinizden arınmalı ve karşılıksız iyilik yapmayı öğrenmelisiniz.

sabah duası

Sabah Duası Okuyacak Müminlerin Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Sabah duası adı üzerinde sabahları okunan dualardır. Sabah yataktan kalktığınızda ilk olarak besmele ile kalkmalı daha sonra yeni bir güne sağ salim uyandığınız için Allah’a şükretmelisiniz. Yataktan yeni bir güne O’nun izni ile uyandığınızı unutmamalısınız.

Gün içerisinde sizi, çevrenizdekileri ve diğer canlıları hastalıktan, kötülükten, şeytanın şerrinden korumak için dua etmelisiniz. Yine kendinize, çevrenizdekilere ve diğer canlılara hayırlısı olanı dilemelisiniz. İçinizdeki fesatlıktan, kötü düşüncelerden, kıskançlıktan ve hasetten sıyrılmalısınız. Güvenliğinizi ve kendinizi Allah’a teslim etmelisiniz. Tabi ki aynı zamanda tedbirli de olmalısınız. Sonuçta önce eşeğinizi sağlam kazığa bağlamalı sonra Allah’a emanet etmelisiniz.

sabah duası

Sabah Duasının Sözleri ve Türkçe Meali

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhümme fâtıres semâvâti vel ardı âlimel gaybi veş şehâdeti, rabbe külli şey’in ve melîkehû. Eşhedü enlâ ilâhe illâ ente. Eûzü bike min şerri nefsî ve şerri’ş-şeytâni ve şirkihî. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Gökleri ve yeri, görünen ve görünmeyen âlemleri yaratan Allahım! Ey her şeyin Rabbi ve sâhibi! Senden başka ilâh bulunmadığını kesinlikle söylerim. Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden, onun Allah’a şirk koşmaya davet etmesinden sana sığınırım. (Tirmizî, Ebu Davud)

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir