Peygamberlerin Beladan Kurtulma Duası Çok Etkilidir Ama…

Beladan Kurtulma Duası Nedir, Nasıl Okunmalıdır, Hangi Koşullara Uymak Gerekir?

Dünya insanlar için bir sınav yeridir. Bu sınavlar, kimi zaman insanların zor durumda nasıl davranacaklarını sınar. Kulun vazifesi bu gibi durumlarda metanetini koruyarak yaratıcıya sığınmasıdır.

  • Üstündeki belalardan dua yoluyla kurtulma yoluna gidilmesi önemlidir. İnsanların yaşadıkları keder, sıkıntı ve musibetlere karşı Allah’ın korumasını istedikleri dualara beladan kurtulma duası adı verilmektedir.

Beladan Kurtulma Duası Hangi Amaçla Okunur

Üzerinde bir bela olan Müslüman, isyana düşmemeli bu durumda Allah’a sığınmalı ve dua etmelidir. Kendisi için hayırlı olacak şeyi Allah’tan dilemeli ve yaratıcıya güvenmelidir.

Zira insanlar çoğu zaman şerrin içindeki hayrı, hayrın içindeki şerri tahayyül edemez. Bu nedenle bol bol dua edilmesi ve kişi için hayırlı olanın yaratıcıdan dilenmesi en doğru adım olmaktadır.

  • Yardımın ve kederden kurtulmanın Allah yardımıyla olacağını bilmek ayrıca kişiye büyük bir huzur da yaşatmaktadır. İnsanlar beladan kurtulma duası ile düzlüğe çıkmayı ve huzuru yakalamayı amaçlamaktadır.

Peygamber Efendimiz ve pek çok Allah dostu, Müslümanlara, düştükleri zor durumlarda Allah’a sığınmalarını, dua ile ondan kurtuluş istemeleri gerektiğini salık vermektedir. Bu duaları okurken büyük bir samimiyet ve bağlılık olması önemlidir.

Beladan Kurtulma Duası Ne İşe Yarar?

Müslümanın başına gelmiş bir beladan sıyrılmak için okuduğu dualar da onun huzurunu yeniden kazanması ve başındaki sorunları def etmesinde işe yaramaktadır. Bu duanın okunmasıyla beraber, inşallah Allah yaşanan belanın hayırlı şekilde def edilmesini sağlayacaktır.

Dua, yalnız var olan musibetin giderilmesi için değil, korunma amaçlı da okunabilmektedir. Buna göre sabah bu duanın okunmasıyla:

  • Gün bitene kadar kişiye bir bela, dert yaklaşmaz.
  • Fiziksel ve zihinsel hastalıklar için iyileştirici etkisi vardır.
  • Dertlerden kurtulmak ve dileklere ulaşmak için tesirlidir.
  • Issız yerde kaybolan eşyaların kolayca bulunması için de okunur.

Beladan Kurtulma Duası Nasıl Yapılmalıdır?

İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli sorunlarla boğuşmaktadır. Önemli olan bu sıkıntıların doğru şekilde atlatılmasıdır. Bu noktada Allah’a dönmek ve ondan yardım istemek en önemli seçenektir.

  • Bir hadiste buyrulduğu gibi bir kişinin başına dert ile musibet geldiği zaman, Yunus Peygamber’in duası okunmalıdır. Çok etkili bir dua olduğundan, Allah belalı durumdan kişiyi kurtaracaktır.

Dua içten ve sessiz bir yerde yapılmalıdır. Beladan kurtulma duası anlamına bakıldığında, Allah’a teslim olunduğu belirtilen ve kişinin başına gelen musibetlerden Allah’ın onu kurtaracağına ilişkin inancına vurgu yapıldığı görülmektedir.

Duada belanın yok edilmesi ve musibetin hayırlı olanla değiştirilmesi esası etkindir.

Dua Şöyledir:

“Lâ ilâhe illâ ente sübhâne-ke innî küntü minez-zâlimîn.”

Birçok kişi, bu duayı yapar ama etkisini göremez, çünkü duanın kurallarına riayet etmez ve şartlarını yerine getirmez. Şayet siz de sadece dua metnini okursanız, büyük olasılıkla duanız kabule karin olmayacak, siz de hüsran ve elem içinde kalacaksınız. Bu kötü akıbete uğramamak için yukarıdaki açıklamaları dikkatlice bir kez daha okuyun, ayrıca aşağıdaki izahları da inceleyin.

İlgili Yazı: Erkeği Kendine Bağlamanın Yolları

Beladan Kurtulma Duası Ne Zaman ve Ne Kadar Okunur?

Dualar gönüllük ile bağlantılı olduğundan kesinlikle şu gün şu dakika okunmalıdır gibi bir kaide olmasa da bazı zaman dilimlerinin o duanın okunması için daha hayırlı olduğuna inanılır.

  • Beladan kurtulma duası için ise önerilen zaman aralığı sabah uyandıktan sonra yapılmasıdır. Sabah uyandıktan hemen sonra duanın üç kez okunması hayırlı görülür.

Anlamı Bakımından Beladan Kurtulma Duası

Duaların inananlar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Kişi, onu gözeten büyük bir gücün varlığının bilincine vararak kendini güvende hisseder. Dualardaki esas etken ise samimiyet ve koşulsuz teslimiyet olmaktadır.

  • Bu şekilde insan inancının gücüne oranla rahata erişecek ve duaları kabul görecektir. Kişi, tüm belaların Allah’ı unutmaktan ileri geldiğini unutmamalı ve üzülmenin, ağlamanın, bağırmanın bir işe yaramayacağı bilinmelidir.

Duanın anlamında da bu vardır. Musibetleri başa getiren de onları hayırla def eden de Allah olup ondan başkasının buna gücü yetmeyeceğidir.

Yaşanan dert ve sıkıntılar hayatın bir parçası olduğundan onların temizlenmesi için Allah’a yakarmalı ibadetleri eksiksiz yapmalı ve tövbe istiğfar edilmelidir.

Doğru Şekilde Musibetleri Def Etmek için Beladan Kurtulma Duası

Dünya üzerindeki tüm iyilikler ve kötülükler insanlara özgüdür. Başa gelen musibetlerden kurtulma yolları aranırken Allah’a yönelmeli ve rahata çıkıldığında şükür edilmelidir.

  • Hayatın bir parçası olan sıkıntılardan kurtulmak için beladan kurtulma duası okumak ve tövbe etmek en doğru seçenek olmaktadır.

Bu şekilde Allah rızası kazanılır ve yeniden hayra doğru şekilde ulaşmak mümkün olur.

Şu tavsiye de çok mühimdir:

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir