Özgüveni Artırmak İçin Bu Taktiklere İhtiyacın Var!

Özgüvenimi artırmak için nasıl bir yol takip etmeliyim?

Özgüven kazanma konusunda çoğu kişi şu cümleyi kullanmıştır. “Özgüven kazanmak istiyorum çünkü korku ile yaşadığım yılların bana bir şey kazandırmadığını biliyorum.”

Bu cümleyi her duyduğumda dostlarıma şunu söyledim: ” Kesinlikle haklısınız. Korkularımız bizi çirkinleştirir. Güzel bir dünya ancak özgüvenle sağlanabilir.”

Özgüvene duyulan şiddetli ihtiyaç konusunda herkes hemfikirdir fakat insanların büyük bir kısmı özgüvenin nasıl kazanılabileceğini bilmemektedir.

Bu konuda belki de önce şunu söylemek gerekir: “İsteklerinize ulaşmanın ilk şartı onların gerçekleşeceğine inanmanızdır.” Sadece inanmak yetmez. Düşündüklerimizin gerçekleşebileceğine de inanmanız gerekir.

Belki de siz şu anda sahip olduklarınızın hiçbirisine özgüven içinde sahip olmadınız. Kendi iradenizi hiç ortaya koymadınız. Sadece hayat  şu an bulunduğunuz yere sizi sürükledi. Ama artık yaşamınızın bundan sonrasında kendisine güven bir insan olmak istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken şey özgüven kazanma metotlarını öğrenmek olmalıdır.

Şu an yaptıklarınızın aslında yapabileceklerinizin çok az bir kısmı olduğunu bilip ” neden ” diye sorduğunuzda cevap yine ” siz” olursunuz. O halde yaşadığınız yaşamın sorumlusu sizsiniz ve ileride yaşayacağınız yaşamın mimarı da siz olacaksınız.

Özgüven artırmayı hedefleyenler için önemli bir soru ve yanıtı

Size bir soru sormak istiyorum sevgili okurum. Lütfen samimi bir cevap verin. ” Yıllar önce belli konularda daha cesur kararlar alabilseydiniz hayatınız şimdikinden çok daha farklı olmaz mıydı?” Bu soruya ne cevap verdiğinizi biliyoruz. O halde yaşamlarımıza iradeyle sahip olma vakti çoktan gelmiştir.

Özgüven konusunda insanların büyük bir kısmı doğuştan sahip olunan özelliklere dikkati çeker. Bu kesinlikle doğru değildir. Yaşam belirlenmiş olan değil tercih edilmiş olandır. Siz önceki dönemlerde farklı tercihlerde bulunsaydınız yaşamınız da farklılaşırdı. Bundan sonrası içinde aynı mantık geçerlidir. Nasıl bir yaşam tercih ederseniz öyle yaşarsınız.

Özgüven kazanma yolunda ilerlerken yeni bir adam olmak yerine farklı bir adam olmayı deneyin. Başka bir insanı taklit etmek ya da kendisini bir şablona uydurmak kesinlikle çözüm değildir. Aileniz, dostlarınız ve değer verdikleriniz aynı kalacak. Tabii ki siz de aynı kişi olarak yaşayacaksınız. Ancak yeni yaşamınızda büyük bir farkla yaşayacaksınız. Özgüven sahibi oldukça siz büyüyecek, sorunlarınız ise küçülecektir.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin. Güçlü yönleriniz için de zayıf yönleriniz için de aynı şeyi yapın. Kendinizi her yönüyle daha güçlü kılın.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Eksikliğini Aşma Yolları

Özgüven ve başarı arasında doğudan ilişki vardır

Özgüven başarıyı getirir, başarı ise özgüveni. Başarıya odaklanın. Başarmanın hazzını yaşayın. Başardıkça özgüveniniz artacaktır.Bunun tersi durum da doğrudur. Yani özgüven sahibi oldukça motivasyonunuz yükselecek ve başarınız artacaktır.

Başarı grafiğiniz hakkında kısa notlar tutun. Sık sık geri dönüşler yaparak kendinizi olumlu yönde değerlendirin.

Kapasiteniz hakkında dürüst olun. Maddi şartlar, sağlık sorunları, yasal sınırlamalar gibi sizi bağlayıcı unsurların çoğu zaman aşılamadıkları gerçeğini kabul edin.

Eleştirildiğinizde ilk yapmanız gereken eleştirinin doğru yönde yapılıp yapılmadığını sorgulamaktır. Eğer gerçeklere dayalı bir eleştiri ise eleştirildiğiniz konuda bir an önce iyiye gitmek için gayet edin. Eğer eleştiri kişiselse yani karşıdaki kişi haksız bir eleştiri yapıyorsa boş verin gitsin.  

Özgüven dünyayı farklı bir gözle görme anlayışıdır. Özgüven kazanımı sırasında sadece kendinize ve kendi gücünüze farklı bir gözle bakmayı öğrenmemelisiniz. Hayata ve dünyaya da farkla bir gözle bakmalısınız.  

Birçok insan işini, ailesini hatta sağlığını kaybedebilir. Özgüven sahibi olan insanlarda da bu şeyler yaşanabilir. Önemli olan bu sorunları göğüsleyebilmektir.

Özgüven sahibi olmak için risk üstlenmeyi bilmek gerekir. Risklere girdikçe ve risklerden güzel sonuçlar elde ettikçe özgüveninizi arttırabilirsiniz.

Özgüven pratikleri yaparak özgüveninizi yükseltmeniz de mümkündür. Diğer alanlarda kendinizi yetiştirmek üzere yaptığınız pratiklerin gerçek yaşamlarımıza bir katkısı yoktur. Egzersiz başka bir şeydir, yaşam başka bir şey. Ancak özgüven kazanma yollarında egzersiz de hayattan bir kesittir. Yani siz kendine güven denemelerini gerçekleştirirken bizzat yaşamın içinden uygulamalarda bulunursunuz. Bu yönü hem eğlencelidir hem de sorumluluk gerektirir.

Özgüven egzersizleri içinde en etkili olanı yeni insanlarla tanışmaktır. Tanışma sürecindeki rahatlığınız ve kişiyi etkileme gücünüz özgüveninizi yansıtır. Bu yolda atacağınız adımlar siz ilginç deneyimler yaşatacaktır.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir