Özgüven Kazanmak İstiyorum 5 Harika Öneri

özgüven kazanmak istiyorum

Bu yazımda özgüven kazanmak istiyorum diyenlere 5 harika öneride bulunacağım; öyle ki bu önerilerin tam manasıyla uygulanması halinde herkes özgüven kazanabilir. Evet, sözlerime çok iddialı başladığımı biliyorum. Ancak emin olun aktaracağım tüm taktikler denenmiştir ve olumlu sonuçları alınmıştır. Yapmanız gereken tek şey taktikleri dikkatlice okuyup yaşamınıza uygulamak. Gerisi kendiliğinden gelecektir zaten. O halde sözü fazla uzatmadan başlayalım:

Özgüven Kazanmak İstiyorum, 1. Harika Öneri

1- Olumlu taraflarına odaklan.

Nedense insanlar hep olumsuz bakış açısıyla hareket edip olumsuz yönleri görme eğilimi gösterirler; işin kötü tarafı bunu, kendi içsel özelliklerinde de kullanırlar. Oysaki aklı başında olan ve mutlu olmak isteyen insan, bardağın dolu tarafına bakmayı tercih eder.

  • Hele ki konu, özgüven kazanmak olunca durum daha da önem kazanır. Zira özgüven ile olumsuz yönler bir arada bulunamaz. Çünkü kişinin kendi olumsuz yönlerine odaklanması, cesaretini ve güvenini zedeler; en nihayetinde de kendi kendine, senden bir halt olmaz, deme noktasına gelir.

Halbuki, olaya objektif ve tarafsız bir gözle bakarsak, başta kendimiz olmak üzre her insanın mutlaka güzel özelliklerle donanmış olduğunu hemencecik fark ederiz.

İşte asıl önemli olan da, bu güzel yönleri ön plana çıkarmak ve bu güzel yönlerin teşviki ile kendimizi motive etmeye çalışmaktır.

Şimdi sana bir öneri: Lütfen bakışlarını dış dünyadan iç alemine çevir ve biraz kendini gözlemle; özellikle de olumlu taraflarını incele. Hatta, birkaç gün boyunca sadece olumlu yönlerini analiz et. Göreceksin ki bu sürecin sonunda kendine olan güvenin bir hayli artacak.

Özgüven Kazanmak İstiyorum, 2. İşlevsel Tavsiye

2- Geçmişteki başarılarını düşün.

Bir önceki maddede, halihazırdaki olumlu taraflarına odaklan, demiştim; bu maddede ise, hayatındaki olumlu safhalara odaklanman gerektiğini dile getirmeye çalışıyorum.

  • Peki, bir insan niçin geçmişinde yer alan başarılarına nazar etmelidir ve bu bakış, özgüven kazanmak istiyorum, diyenlere ne katar?

Dostum bu bakış (yani geçmişteki başarılara bakmak) kişinin özgüveni başkalarında değil kendinde araması gerektiğine dair bir bakış açısı kazandırır bize ve bu bakış açısı ise, geçmişteki başarıları bir atlama tahtası olarak kullanmamıza katkı sağlar.

Yani bu sayede, hiç kimseden yardım almadan ve kimseye muhtaç olmadan, enerjimizi kendi özümüzden ve kendi içimizden alarak özgüven kazanmış oluruz.

Aslında olayın mantığı çok basittir: Ben bunu zaten yapmıştım, bir kez daha yapabilirim.

3’üncü Taktik: Korku Önerisi

3- Korkularının üstüne git.

Kendini gözlerken ve iç alemini izlerken, elini kolunu bağlayan temel duygunun korku olduğuna dikkat ettin mi hiç? Eminim dikkat etmişsindir.

Bu bağlamda, özgüven kazanmak istiyorum, diyenler için mükemmel bir örnek anlatılır, şöyle ki:

  • Adamın biri, dünyadaki her varlıktan bir ders alınabileceği düşüncesiyle gittiği her yerde her varlığı izleme eğilimi gösterirmiş.

Bir gün, bir gölet kenarındaki bir köpeği izlemeye koyulmuş ve köpeğin ölümüne susamış olduğu halde gölete yaklaşmadığını fark etmiş. Meğerki köpek, suya her baktığında kendi yansımasını gördüğü için kendinden korkup kaçıyormuş.

  • Bu şekilde belki yüz kez suya yaklaşan ama her seferinde korkup kaçan köpek, artık susuzluğa daha fazla dayanamayınca korkusunu yenip kendini suya atmış.

Bilge, köpeğin bu olayından şu dersi çıkarmış: Bir varlık, önce kendi kendisine engel olmamalı ve korkularını yenmeli.

Peki, özgüven kazanmak istiyorum, diyenlerin bu öyküden çıkarması gereken ders nedir? Sen anladın onu!

4’üncü Taktik: Rahatlık Alanı Konusu

4- Rahatlık alanından çık.

Ne demek rahatlık alanından çık ve bu cümle “özgüven kazanmak isteyenlere” ne anlatır?

  • Monoton ve tekdüze bir hayat yaşayan tüm insanlar gibi biz de alıştığımız çevrede alıştığımız etkinlikler içinde hayatımızı sürdürür ve hep aynı şeyleri yapmanın yarattığı rahatlık ile kendi gelişimimize yine kendimiz engel oluruz.

Oysaki bu kısır döngüyü kırmanın en güzel yolu, rahatlığımızdan taviz vermek pahasına da olsa, yeni deneyimlere adım atmaktır.

Hani şair: “At kendini girdaba, açıl engine, ruh ol.” der ya. İşte özgüven kazanmak istiyorum, cümlesini kuranların da kendini engine atması ve yeni tecrübeler kazanmaya çalışması gerekir. Aksi takdirde, durağan bir gölün zamanla kokuşması gibi, biz de yerimizde sayar dururuz.

Demem o ki, rahatını bozma pahasına olsa da yeni kişilere ve olaylara şans tanı.

özgüven kazanmak istiyorum

Özgüven Kazanmak İstiyorum, 5. Kalabalık Ortam Konusu

5- Kalabalıkta şarkı söyle.

Aslında bu cümle, sadece bir örnek; ama özetleyici bir örnek.

Kalabalık ortamlarda rahat hareket eden insanların ortak özelliği, özgüven sahibi olmaktır; çünkü kendine güvenen insanlar, mahalle baskısı kavramına yabancıdırlar.

  • Aslında “mahalle baskısı” (mahalle baskısı kavramını dini veya siyasi anlamda kullanmıyorum) her insanın içine kadar sirayet eden acayip bir yaptırıma sahiptir ve doğrusu kişi bu baskının etkisini ne kadar az hissediyorsa o kadar çok özgüven kazanmış sayılır.

Bu yüzden kalabalığı “takmayan” kişiler, özgüven kazanmış kişilerdir diyebiliriz. İşte özgüven kazanmak istiyorum, diyenlerin de bu baskıyı minimize edecek davranışlar sergilemesi gerekir. Ki kalabalıkta şarkı söylemek de buna örnektir.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir