Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir Güçlü Olma Taktikleri

özgüven eksikliği nasıl giderilir

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, Bir Alandaki Başarıyı Transfer Etmek

Araştırmalar bir insanın herhangi bir konudaki bilgi birikimini ve başarısını, hayatının diğer bütün alanlarına da aktarabileceğini göstermiştir ve bu sonuç açıkçası özgüven anlamında oldukça ümit verici bir aşamaya gelinebileceğini de göstermektedir.

 • Bu konu psikolojide halo etkisi olarak bilinir ve halo etkisi, bir insanın herhangi bir konuda başarmış olduğu hususları hayatının diğer alanlarına da aktararak özgüven eksikliğini giderebileceğini ve özgüven kazanma yolunda harika ilerlemeler kaydedebileceğini anlatır.

Bunun için yapacağınız şey şudur:

Hayatınızın herhangi bir alanında başarılı olduğunuz herhangi bir konuyu düşünerek, ardından da şu düşünceyi geliştirmeye çalışın:

 • “Ben bu konuda başarılı olduysam demek ki diğer herhangi bir konuda da başarılı olabilir ve özgüven eksikliğini kısa sürede devre dışı bırakıp özgür ve bağımsız bir hayata yelken açabilirim.”

Bu düşünce yapısını kendi içinizde geliştirebilirseniz ve içselleştirebilirseniz, halo etkisinin müthiş gücünü hayatınızda gözlemleyebilirsiniz.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, İç Monologları Değiştirmek

Konu özgüven ve özgüven eksikliği olunca, hiçbir şekilde atlanmaması, yabana atılmaması ve ıslanmaması gereken en önemli gerçeklerden birinin de iç monolog olduğunu bilmek durumundasınız.

 • İç monolog genellikle psikolojide bir kişinin kendi kendisi ile konuşmalarını ve kendi iç sesini tarif eder. Bu anlamda şu gerçek de araştırmaların sonucu olarak ortaya çıkar:

İnsanlar genellikle iç seslerinde ve iç monologlarında kendilerini engelleyen ve kendilerine bir şekilde mani olan prensipler geliştirip bunları uygulamaya çalışırlar.

 • İşte bu noktada size düşen, özgüven eksikliği nasıl tedavi edilir sorusu bağlamında iç sesinizin olumsuz telkinlerinden kurtulmak ve size ket vurmaya çalışan düşünceleri devre dışı bırakmaya çalışmaktır.

Yani iç sesinizi kontrol altına alıp onun ‘yapamazsın ve edemezsin’ şeklindeki tekrarlayan söylemlerini tamamen etkisiz hale getirerek ‘evet yapabilirim ve gerçekleştirebilirim’ şeklinde daha yapıcı ve daha olumlu bir iç ses üretmeniz gerekir.

Bunu zaman içerisinde yapabilir ve bu noktaya geldiğinizde kendinizi prangalarından kurtulmuş bir şekilde özgür hissedebilirsiniz.

Hayalin Gücünü Keşfedin

Özgüven eksikliği konusunda hayalin gücünü kullanan insanlar ortalama birkaç hafta içerisinde herhangi bir konuda başarılı olduklarına şahit olarak bu durumun sarsıcı etkisini kendi hayatlarında yaşamışlardır, şöyle ki:

 • Hangi konuda kendinizi özgüvensiz ve cesaretsiz hissediyorsanız, o konuda son derece özgüvenli ve cesaretli bir şekilde hareket ettiğinizin hayalini kurun ve o hayali sürekli bir şekilde (yani aklınıza her geldiğinde) kurmaya devam edin.

Kurmuş olduğunuz bu canlı ve yapıcı hayal, size özgüven eksikliğinin telafi edilmesi için muazzam bir güç ve enerji verecektir; çünkü bilinçaltınız, bu hayalin gerçek olduğunu zannederek sürekli bir şekilde kurulan bu hayali capcanlı bir şekilde kabul edip size yaşatmaya karar verecektir.

Bu konunun ayrıntılarını bir başka yazımızda daha detaylı bir şekilde ele almayı düşünüyoruz, çünkü bu konu hakikaten özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusu bağlamında çok önemli bir yere sahiptir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, Sadece Yapmak Lazım Bazen

Bazı durumlarda insanların herhangi bir şey düşünmeden ve herhangi bir hesap yapmadan direkt olarak katılmaları ve yapmaları, o insanları başarıya götüren en önemli faktör olmaktadır.

 • Evet, bazı durumlarda sadece yapmanız lazım gelir, yani hiçbir tereddüt göstermeden, üzerinde herhangi bir düşünce üretmeden ve herhangi bir fikir çilesine girmeden sadece yapmak gerekir.

Özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusu bağlamında birçok psikolog, ‘düşünmeden yap ve tereddüt etmeden harekete geç’ prensibini esas alırlar ve açıkçası bu prensibin çok faydalı olduğu da defalarca gözlemlenmiştir.

Ya Kendinden Korkuyorsan?

Özgüven eksikliği mevzubahis olunca belki de en önemli konulardan birinin de kişinin kendisinden korkması konusu olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz; çünkü gerçekten birçok insan sadece kendisinden korktuğu için ve kendi kendisine engel olduğu için özgüven geliştiremez, herhangi bir konuda başarılı olamaz ve bunun hayalini kuramaz.

 • Bu anlamda dış çevrenin müdahalesi olmadan kendi kendinize koymuş olduğunuz hayali barikatları yıkmak ve kendinizden korkma hastalığından vazgeçmek zorundasınız.

Yazıyı çok fazla uzatmamak adına özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusu bağlamında aktarabileceğimiz birkaç önemli detayı sizinle paylaştık, sitede biraz daha dolaşıp özgüven ve cesaret konusunda yazmış olduğumuz diğer yazıları da incelerseniz kendinize müthiş bir yol haritası bulabilirsiniz.

Bonus Bilgi

Yazımızı noktalamadan önce özgüven kazanma konusunda ufuk açıcı olduğunu düşündüğümüz bazı film önerileri yapacağız. Bu filmler hem özgüven konusuna farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacak hem de sizi yeni bir yaşama adım atma konusunda motive edecektir.

İşte özgüven geliştirme konusunda ilham alabileceğiniz birkaç film önerisi:

 1. “The Pursuit of Happyness” (Aşkın Peşinde) Bu film, Chris Gardner’ın gerçek yaşam hikayesini anlatıyor. Gardner, zorlu koşullara rağmen hayatta kalmaya ve ailesine daha iyi bir gelecek sağlamaya çalışan bir baba olarak karşımıza çıkıyor. Azim, kararlılık ve özgüven temasını işliyor.
 2. “Rocky” (Rocky) Bu klasik spor drama filmi, sıradan bir boksörün büyük bir müsabakada yarışma şansını elde etmesini anlatıyor. Rocky Balboa’nın mücadelesi, azim ve özgüvenle dolu bir hikayeyi temsil ediyor.
 3. “The Help” (Sosyal Ağ) Bu film, ayrımcılığa karşı duran kadınların hikayesini işliyor. Kendi sesini bulma, toplumsal değişimlere katkıda bulunma ve özgüven geliştirme teması ön plandadır.
 4. “Dead Poets Society” (Ölü Ozanlar Derneği) Bu film, bir öğretmenin öğrencilerini sanata ve özgüvenlerini geliştirmeye teşvik etmesini konu alıyor. Yaratıcılığı, özgüveni ve kendi yollarını bulma sürecini işliyor.
 5. “Silver Linings Playbook” (Umut Işığım) Bu film, zorlu yaşam koşullarının üstesinden gelmeye çalışan iki insanın hikayesini anlatıyor. Kendi eksiklikleri ve sorunlarıyla yüzleşerek özgüvenlerini yeniden kazanmaya çalışıyorlar.
 6. “The Secret Life of Walter Mitty” (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı) Walter Mitty’nin sıradan hayatından sıyrılarak maceralarla dolu bir dünyada kendini keşfetme yolculuğunu konu alan bu film, özgüvenin önemini vurguluyor.
 7. “Legally Blonde” (Esmeralda Tuvaletinde) Bu komedi filmi, moda meraklısı ve dış görünüşüne önem veren bir kadının, Harvard Hukuk Fakültesi’nde kendine olan inancını ve özgüvenini keşfetme sürecini anlatıyor.
 8. “Whiplash” Bu film, bir genç davulcu ile onun acımasızca talepkar müzik öğretmeninin etkileşimini konu alıyor. Kendi yeteneklerini sorgulama, kendi sesini bulma ve özgüveni geliştirme teması üzerine odaklanıyor.

Bu filmler, karakterlerin özgüvenlerini geliştirme süreçlerini ve zorluklarla nasıl başa çıktıklarını anlatarak ilham verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir