Nasıl Dua Edilir Artık Dualarınız Kabul Olsun

Nasıl Dua Edilir, Dua Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dua müminlerin Allah’a yönelişlerinin adıdır. Bir kulun Yüce Rabbine el açarak ondan yardım dilemesi demektir. Ayrıca dua etmek Allah katında çok hayırlı bir davranıştır. Bu hususta Kuranı Kerim’de Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

“(Ey Muhammed!) De ki: Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.” (Furkân, 77)

Dua etmek kulluk bilincinin gereklerinden biridir. Bu itibarla müminlerin dua etme konusunda yeterli bilgiye sahip olması büyük önem arz etmektedir. Ancak ne yazık ki dua etme konusunda müminlerin büyük bir kısmı yanlış veya eksik bilgi sahibidir.

Bu yazımızda “Nasıl dua edilir?” sorusuna yanıt olacak önemli bilgiler vereceğiz. İnşallah sunacağımız bilgiler müminlerin dua etme konusunda kafalarındaki tüm soru işaretlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

İşte dua etmenin usul ve adabı hakkında bilinmesi gereken tüm önemli hususlar

Nasıl Dua Edilir, Dua etmenin “ibadet etmek” hükmünde kabul edildiğini unutmayınız!

Dua etmek kişinin sadece yüce Allah’tan bir şeyler istemesi olarak kabul edilmemelidir. Dua etmek her şeyden önce ibadet etmek hükmündedir ve sonsuz fazileti vardır. İslam Peygamberi bu hususta şöyle buyurmuştur:

“Dua, ibadetin tâ kendisidir.” (Ebû Dâvûd, Tirmizî)

Bu hadisi şerif’ten ve büyük alimlerin beyanlarından ortaya çıkmaktadır ki dua etmek ibadet etmek ile eşdeğerdir. Bir mümin namaz ve oruç gibi ibadetlere ne kadar değer veriyorsa dua etmeye de en az o ölçüde değer vermelidir.

Nasıl Dua Edilir, Dua ederken yalnız ve ancak yüce Allah’a yönelmek gerekir

Duaları kabul edecek tek merci yüce Allah’tır. Bu nedenle müminler dileklerinin gerçekleşmesi için sadece Allah’a el açıp O’ndan yardım talep etmelidir.

“Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir hâlde cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min, 60)

Bir müminin dua ederken herhangi bir kişiyi ya da varlığı aracı kılması doğru değildir. Allah dışında bir güçten dua ederek yardım istemek günah kabul edilmektedir.

Nasıl Dua Edilir, Dua öncesinde Allah’a hamd etmek, Peygamber efendimize salavat getirmek

Dua sözlerine başlamadan önce besmele-i şerif okunur. Ardından yüce Allah’a hamdü senada bulunulur ve Hz Muhammed’e salavat getirilir. Salavat getirilerek duaya başlamak duaların faziletini arttırır. Sadece dua ederken değil diğer vakitlerde de Peygamber efendimize salavat getirmeyi alışkanlık haline getirmek yerinde olacaktır.

“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar.  Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.” (Ahzâb, 56)

Nasıl Dua Edilir, Dua etmek müminin kaza ve belalardan korunmasına vesile olur

Dua eden müminler inşallah bu duaların yüzü suyu hürmetine her türlü musibetten korunacaklardır.

“Kime dua kapısı açılırsa, ona rahmet kapıları açılır. Allah’ın en çok sevdiği şey, kendisinden âfiyet istenilmesidir. Dua, inen ve inmeyen (belâlara karşı) faydalı olur. Onun için ey Allah’ın kulları, duaya sarılınız.” (Tirmizî)

“Kazayı ancak dua geri çevirir, ömrü de ancak iyilik uzatır.” (Tirmizî, İbni Mâce)

İlginizi Çekebilir: Tılsımlı Dua

Nasıl Dua Edilir, Dua etmek için makbul kabul edilen zamanlar var mıdır?

İslam dininde bir mümin günün her vakti yüce Allah’a el açarak dua edebilir. Zira dinimizde dua etmenin önünde zaman kavramı engel teşkil etmez. Ancak Hazreti Peygamberin hadislerine ve büyük alimlerin görüşlerine bakıldığı zaman dua etmenin daha makbul kabul edildiği vakitler de vardır.

Dualara olan icabetin arttığı yani duaların daha makbul kabul edildiği vakitler şöyle sıralanabilir:

 • Farz namazlarından sonra
 • Cuma günleri
 • Perşembe geceleri
 • Bayram sabahları
 • Arife günleri
 • Kandil geceleri
 • Seher vakitleri
 • Oruçlu iken
 • Savaş esnasında
 • Kutsal topraklara yolculuk ederken
 • Ölülerin defni esnasında
 • Büyük doğal afetlerden sonra
 • Yüce Allah’ın büyüklüğüne tanık olunduğu zaman

Burada ifade edilen vakitler dışında müminlerin her zaman dua edebileceklerini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Nasıl Dua Edilir, Allah’a güzel isimleriyle dua etmek

Dua edilirken Allah’ın güzel isimleri olan Esmaül Hüsna ile niyazda bulunmak inşallah çok daha hayırlı olacaktır.

“En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin ve O’nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır.” (A’râf, 180)

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Nasıl Dua Edilir Artık Dualarınız Kabul Olsun” üzerine bir yorum

 1. Merhaba,güzel giden evlilik yolunda olan ilişkim bir anda bitme noktasına geldi. Hiç arayıp sormuyor,ilgilenmiyor Çok üzülüyorum ne yapmam gerekli.lütfen desteklerinizi rica ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir