Muazzam Etkili 3 Niyazla Yolculuk Duası

Bu yazımızda yolculuk duası hükmünde okunan şu üç 3 farklı hadisi şerif ile Türkçe meallerini sizlerle paylaşacağız:

  1. Kişinin her türlü kaza beladan korunmasına vesile olan yolculuk duası
  2. Yolculuğun kısa ve kolay geçmesi için okunan yolculuk duası
  3. Yolculuktan dönünce okunacak yolculuk duası

Ayrıca yazımız içinde dua etme adabı ile ilgili önemli açıklamalara da yer vereceğiz.

İşte yolculuk duası hakkında bilinmesi gereken her şey

Yolculuk duası okuyacak müminlere büyük alimlerden tavsiyeler

Yolculuk duası okuyacak kişilere büyük alimler şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

  • Yolculuğunuza besmele ile başlayın. Her işte olduğu gibi yolculuğa da Allah’ın ismi ile başlamak inşallah hayırlara vesile olacaktır.
  • Yola çıkacağınız zaman mutlaka abdestli olmaya gayret edin. Zira abdestin bilinen ve bilinmeyen sayısız fazileti vardır. Kişinin Hac veya umre için yolculuğa çıkması halinde ise 4 rekat nafile namazı kılarak harekete başlaması inşallah çok daha hayırlı olacaktır.
  • Yolculuk öncesinde küçük de olsa bir miktar sadaka vermek kaza belanın defini sağlar ve yolculuğun hayırlı geçmesine vesile olur. Ayrıca sadaka vermek kişinin yaptığı yolculuğun maksadının gerçekleşmesini de temin eder. Yani kişi sadaka vererek başladığı yolculuğunda murat ettiği şeye inşallah kavuşacaktır.
  • Yolculuk sırasında Kuran-ı Kerim’den kısa sureler okuyun ve Allah’ın güzel isimleri olan esmaları sıkça tekrar edin. Büyük alimler uzun yolculuklarda zamanın boşa geçirilmemesi gerektiğini ve ibadet ederek söz konusu yolculuğun anlamlı hale getirilmesinin yerinde olacağını tavsiye etmektedir.
  • Yolculuğunuzun iyi geçmesi için önceden gerekli tüm hazırlıkları yapın. Kişinin hazırlık yapmadan yola çıkması pek çok sıkıntılı durumla karşılaşmasına neden olabilir.
  • Yolculuk sırasında yol arkadaşlarınızı güvenilir ve dürüst insanlardan seçin. Çünkü yolculuk sırasında en büyük destek yol arkadaşlarından alındığı gibi bazen en büyük sıkıntı kaynağı yol arkadaşları da olabilmektedir. Bu nedenle tutum ve davranışlarından emin olunmayan insanlarla yolculuğa çıkmaktan kaçınmak daha isabetli olacaktır.

Büyük alimler aynı zamanda yolculuk nasıl neticelenirse neticelensin Yüce Allah’a şükretmek gerektiğini de vurgulamaktadır. Çünkü yolculuk sırasında kişinin başına gelen tüm hadiseler Allah’ın takdiridir. O her ne dilerse öyle olur. Kullara düşen ise her şart ve durumda Rabbine hamdu senada bulunmaktır.

Yola çıkarken okunacak kısa sureler

Büyük alimler yola çıkacak müminlere İhlas, Felak, Nas, Kafirun ve Nasr surelerini okumaları tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Fetih suresinin ilk 10 ayeti kerimesini okumanın da yolculuğun hayırlı geçmesine vesile olduğu belirtilmektedir.

Büyük alimler uzun süren yolculuklarda konaklama yerlerinde eğlenceye dalmak yerine Kuran okumanın ve tefekkür etmenin daha hayırlı olacağını ifade etmektedir.

Kişinin her türlü kaza beladan korunmasına vesile olan yolculuk duası

Bu duayı yolculuğa çıkmadan önce okuyan kişilerin hayırlı bir yolculuk yapacakları ifade edilir. Hazreti Muhammed’in dilinden söylenen bu kutsi dua aynı zamanda kişinin döndüğü zaman sevdiklerini yeniden görmesine de inşallah vesile olur.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme inni eûzü bike min vasâis seferi ve Kâbetil münkalebi vel havri badel kevri ve davetil mazlûm. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Allah’ım! yolculuğun meşakkatinden, döndükten sonra kötü şeylerle karşılaşmaktan, gördüğümden geri kalmaktan ve mazlumun bedduasını almaktan sana sığınırım.” (Müslim)

Yolculuğun kısa ve kolay geçmesi için okunan yolculuk duası

Bu duayı okuyarak yolculuğa çıkan müminlerin çok kolay bir yolculuk yapacakları ve gidecekleri yere hayırla gidip oradan hayırla dönecekleri ifade edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhümıne entes sâhibü fis seferi vel halîfelü fil ehli. Allâhümmes habnâ binushike vaklibnâ bizimmetin. Allâhümmezvi Ienel arda ve hevvin aleynes sefer. Allâhümme innî eûzü bike min vasâis seferi ve kaâbetil münkaleb. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Allah’ım, yolculukta arkadaş, ailede halef sensin. Allah’ım nasihatlerine bizi arkadaş kıl, muhafaza ile bizi döndür. Allah’ım, yeryüzünü bize tut (mesafeleri kısalt) ve yolculuğu bize kolaylaştır, Allah’ım, yolculuğun meşakkatinden ve dönüşün kederinden sana sığınırım.” (Tirmizi)

Yolculuktan Dönünce Okunacak Yolculuk Duası

Müminlerin yolculuklarını tamamlayıp döndükten sonra şu hadisi şerifle dua etmeleri inşallah çok hayırlı neticeler verecektir:

Bismillahirrahmanirrahim

Âyibûne tâibûne âbidûne li Rabbinâ hâmidûn. (amin)

Duanın Türkçe Mealleri

“Tövbe ediciler olarak, Rabbimize ibadet ediciler olarak, hamd ediciler olarak (seferimizden) dönüyoruz.” (Müslim)

Bilinçli müminlerin sadece yolculuk gibi önemli meseleler öncesinde dua etmemeleri ve hayatın her anında dua etmeyi alışkanlık haline getirmeleri büyük önem arz etmektedir. Zira dua etmek hem kişinin yaşamının güzel ve bereketli geçmesini sağlar hem de ibadet hükmündedir.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

Dilerseniz Celcelutiye Duası başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir