Kurban Duası Sözleri Nelerdir?

kurban duası

Kurban Bayramı İslam aleminin kutladığı iki dini bayramdan biridir. Paylaşımın ve kardeşliğin artığı, gönüllerin yumuşayıp merhamet ve özveriyle dolduğu bu bayramda kurban kesme ibadetinin temeli Hz. Adem’in oğulları Habil ile Kabile dayanır. Daha sonra Hz. İbrahim Oğlu Hz. İsmail’i Yüce Allah’a kurban etmek istediğinde, ona bir koç gönderilir ve bundan sonra bu koçun kurban edilmesi istenir.

Bu olayın yıldönümü olan hac ibadet mevsimi Hz. Muhammed (S.A.S)’in hicretinin ikinci yılında, Yüce Allah tarafından ümmetine Kurban Bayramı olarak armağan edilmiştir.

Hacda ya da hacca gidemeyen Müslümanlar bulundukları yerlerde, maddi imkanları uygun ise ve aklı baliğ ise, kadın erkek fark etmeksizin kurban kesmek mecburiyetindedirler. Kurban keserken, besmele ile başlayıp, arkasından okunması gereken dualara ise Kurban duası denir.

Besmele çekmek ve kurban duası okumak

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler, kurban kesilirken önce besmele çekip sonra Kurban duası okumalıdır. Çünkü burada kurban kesmekten öte, asıl amaç, Hz. İbrahim’i örnek alarak, koşulsuz, şartsız Allaha teslimiyet ve verdikleri nimetler için şükür sunmak ve tüm bunlara gönülden rıza gösterdiğini bu dua ile Yüce Allah’a arz etmektir.

Besmelesiz duasız kurban kesilmez. Önce kime kurban ettiğini kalbin inanıp dilin söylemesi gerekir. Allah için niyet edip, onun adına kurban kesmek ve daha sonra diğer kardeşleriyle paylaşmak asıl amaçtır. Yüce Allahı’n kesilen kurbanın etine de kanına da ihtiyacı yoktur. Önemli olan ona inandığı, teslimiyeti ve onun emirlerine uyduğudur. Önce inanç, sonra teslimiyet ve sonra diğer müslümanlarla paylaşım asıl amaçtır.

Bu nedenle, kurban kesecek kişilerin Allah rızası için önce niyet edip, sonra onun adıyla başlamaları gerekir. Kurban edilecek hayvanı, yine Yaradanın rızasına kavuşmak için Kurban duası ile kesmeleri en doğru olandır.

kurban duası

Kurban kesmenin usul ve şartları nelerdir?

Kurban kesmek için maddi durumu belli bir sınırın üstünde olan yani borç ve zaruri ihtiyacı haricinde 85 gram altını ya da bunun ayarında malı ya da parası olan kadın ya da erkek ve aklı baliğ olan her kişi kurban kesmekle hükümlüdür. Kurbanı seçerken dikkat edilecek hususlar koç ve koyunun 1 yaşından, dana ve sığırın 2 yaşından ve devenin ise 5 yaşından küçük olmamasıdır. Bu hayvanlardan başka hayvan kurban edilemez. Ayrıca kurban edilecek hayvan sağlıklı ve her uzvu yerinde olmalıdır.

Kişi kurban keserken hayvanın canının acımamasına ve ona çok fazla eziyet etmemeye gayret göstermelidir. Ayrıca hayvanların kesilirken birbirini görmemesi gerekir. Yüce Allah’ın rızası için kurban edilecek hayvanlar, elbette okunan Kurban duası ile kesilmelidir. İslami bir emir olarak yerine getirilen bu ibadetle, hem Yaradana teslimiyet, hem şükür, hem de katılaşan kalplere sunduğu paylaşım ile merhameti hatırlatma vardır. Okunan dua ve yapılan kesim, belki de unutulan insanlığa yeniden kavuşmaya tesir edebilir.

Kurban edilecek hayvan eziyet edilmeden kesileceği yere götürülür, birden fazla hayvan aynı yerde kesilecekse birbirlerini görmemeleri gerekir. Hayvanın gözleri bağlanır. Yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Üç ayağı bağlanır sonra besmele çekilir ve Kuran-ı Kerimdeki ilgili ayetler okunarak üç kere tekbir getirilir ve Kurban duası tamamlanır.

Kurban duası sözleri

Bismillahirrahmanirrahim

Kul inne salati ve nüsükı ve mahyaye ve mematı lillahi rabbil alemın. (Amin)

Duanın Türkçe meali

De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir. (En’âm-162)

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir