Kadınların Beden Dilini Öğretiyoruz Kaçırmayın Deriz

Kadınların Beden Dili Üzerine 5 Enteresan Detay

O anki duygu durumuna göre mutlu mu, heyecanlı mı yoksa stresli mi, karşısındaki kişiye karşı bakış açısı olumlu mu, değil mi, sohbet ederken gerçekten dinliyor mu yoksa dikkati başka bir yerde mi gibi birçok soru için çıkarımda bulunmak mümkün.

Şunu unutmamakta yarar var; kadınların beden dili de, kendileri gibi kolay okunabilir değildir. Anlamak için dikkat ve ilgi gerekir. Minik hareketlerden yapılacak minik çıkarımlar, daha iyi bir iletişim kurabilmeniz için size birçok alternatif sağlayacaktır.

Size küçük bir de ipucu verelim: kadınların beden dilini anlamak için sadece hoşlandığınız veya sohbete girmek istediğiniz kadınları incelemeniz yetmez. Mümkün olduğunca çok gözlem yaparak farklı kadınların davranış biçimlerini, ortak ve ayrı özelliklerini kafanızda sınıflandırabilmelisiniz. Böyle yazınca biraz karmaşık gelmiş olabilir ama gözünüz korkmasın. Gözlem yapmak çok zor bir iş değil; gözlem yaptığınız anlaşılmasın yeter ki.

Göz Bebekleri Önemli

Yıllardır süregelen şu tespiti hatırlatalım: “Gözler, kalbin aynasıdır.” Tesadüfen söylenmiş bir söz olamaz değil mi? Tıpkı gözler gibi, göz bebekleri de kadınların beden diline dair ipuçları verir.

Dilimizden çıkan kelimelere hükmedebiliriz belki ama göz bebekleri her zaman doğrunun izlerini taşır. Bir kadının gözlerinin içine baktığınızda göz bebekleri büyüyorsa, heyecanlanıyor anlamına gelir -ki bu da yüksek ihtimalle sizden hoşlandığı anlamına geliyor. Bu noktada şunu belirtelim; %100 güvenilir bir metod değildir zira ortamdaki ışığın azlığı veya alkol kullanımı gibi durumlarda da göz bebekleri büyüyecektir.

Sizinle göz kontağı kurarak konuşan kadınlar, kendinden ve ne dediğinden emindir. Tabii daha utangaç, gözlerini kaçıran kadınlar da olabilir etrafınızda. Samimi olmadığı anlamına gelmez göz kontağı kuramaması. Tüm bunları iyi değerlendirip arkada yatan sebepleri iyi bir gözlemle anlamak gerekli.

Gözlerden bahsetmişken, yaygın olarak doğru sanılan bir yanlıştan da bahsedelim. Derler ki, “Yalan söyleyen insan gözlerini kaçırır, göz kontağı kuramaz.” İşin aslı, yalan söyleyen biri gözlerinize pür dikkat bakacaktır çünkü o yalana inanıp inanmadığınızı bilmek isteyecektir ve yine cevabı gözlerde arayacaktır.

Selamlaşma Şekilleri

Selamlaşmanın birden fazla yolu var, bildiğiniz üzere. Sadece “Merhaba” demek, tokalaşmak, samimiyet oranına göre sarılmak. Hatta bunlar da kendi içlerinde samimiyet derecesine göre farklı sınıflandırılabilir.

Mesela bir kadınla tokalaştığınızda elinin ucu ile tokalaşıp elini hemen çekiyorsa yüksek ihtimalle utangaçtır ve sizden hoşlanmış olma ihtimali yüksektir. Elinizi sıkmadan, beli belirsiz tokalaşıyorsa biraz “zoraki” bir selamlaşmadır bu. Elinizi tokalaşmak için tutmuş, ancak siz elinizi çekmeden o da çekmiyorsa o zaman o kadınla işlerin gelişip bir ilişkiye dönüşme ihtimali çok yüksektir.

Ellerin Kullanımı

Kabul edelim, bu konu biraz karmaşık. Sonuçta, sohbet ederken, heyecanlıyken ya da öfkeliyken hangimizin eli kolu sabit durur ki? Tabii bununla beraber, kadınların beden dilini kullanırken bilinçli veya bilinçsiz yapacağı hareketler vardır.

Mesela bir kadın, siz konuşurken ya da kendisi bir şeyler anlatıyorken eli saçlarına gidiyorsa, saçlarını parmak uçlarıyla hızlı hızlı oynuyorsa, heyecanlı ve biraz da utangaç olduğunu gösterir ama merak etmeyin. Muhatap siz olduğunuz için size karşı yaşanan bir heyecan bu. Öte yandan, daha sakin, daha ağır şekilde saçlarıyla oynuyor, önündeki bardağa dokunuyor ve parmağını bardağın üzerinde rastgele dolaştırıyorsa, o zaman da dikkat çekmek istiyor demektir. Dikkatinizin üzerinde olduğundan emin olun.

Ellerin nasıl konumlandığı da, kadınların beden dili üzerine farklı farklı mesajlar verir. Ancak ellerin ne anlatmak istediğini doğru yorumlamak için mimiklerini, ses tonunu da konuya dahil etmeniz gerekir.

Örneğin utangaç bir kadın, yüzünüze bakamadığında ellerine odaklanır. Buna daha çok birinci ve ikinci buluşmalarda şahit olursunuz; elleri masanın üzerindedir. Ne var ki, öfkeli bir kadının da elleri masanın üzerinde olacaktır. Parmak uçlarıyla masaya vurarak ritim tutabilir, bir eliyle diğer elinin parmaklarını ovuşturur. Size veya gün içerisinde yaşadığı başka bir duruma karşı öfkelenmiştir.

Bir de hani şu iki eli çenenin altına koyarak masaya yaslanmak vardır ya; uzaklara dalıp hayal kurma şekli. İşte o durumda aslında sohbet ediyorsanız, kadının dikkati sizde değil anlamına gelir bu davranış. Hatta siz onun ilgisini hiç çekmiyorsunuz.

Okumak İsteyebilirsiniz: Eski Sevgilimi Geri Kazanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Dudaklara Dikkat

Çünkü dudaklar hem kendini en çok ele veren, hem de en çok dikkat çeken noktadır. Gel gelelim sürekli dudağına bakıldığını fark eden bir kadının bundan rahatsız olmaması mümkün değil neredeyse. O nedenle, dudakları gözlemlerken çok dikkatli olmakta fayda var.

Bir kadın sizinle beraber olduğu süre içerisinde dudaklarını ıslatıyor, hafif hafif ısırıyorsa bu erkekler için iyiye işarettir; aman suistimal etmeyin. Bu hareket, bir kadının sizden hoşlandığının göstergesidir ve cidden epey hoşlandığında bunu gözlemlemeniz mümkün olur. Bu, erkeklerin sandığı gibi bir utanma hareketi değil, bir tür flörte davet alarmıdır.

Hazır dudaklardan bahsetmişken, ağız konusuna da değinelim. Bu, daha çok kadının karşısındaki kişiyi beğenip beğenmediği hususunda işaretler taşır.

Örneğin, bir kadın sizinle konuşurken parmak ucunu dudaklarına sürterek bir şeyler siliyormuş gibi yapıyorsa, sizinle bir ilişki yaşayıp yaşayamayacağı konusunda şüpheleri vardır; bocalıyordur. Belki de yeterli güveni veremediniz, ne dersiniz?

Ağzını sıkı sıkı kapatıyor, konuşurken dişlerini dahi göstermemeye gayret ediyorsa, söylemek istemediği ya da gizlemek istediği birtakım hisleri vardır. Bu hislerin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğuna karar verebilmeniz için daha sıkı gözlem yapmanız lazım. Bunun  tam tersi durumlarda ise, mesela bol bol konuşuyor, gülüyor ve gayet rahatsa size karşı pozitiftir. Ama tek başına illa ki sizden hoşlandığı anlamına gelmez. Farklı birkaç veriyi daha birleştirip öyle değerlendirmek lazım, yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için.

Kolların Konumu

Bu konuda dikkat edilecek en önemli nokta, kolların beden ön tarafında göğüs hizasında kavuşturulup kavuşturulmadığı. Çünkü bu pozisyonda kadın, sizi dinliyormuş gibi yapsa da aslında dikkati sizde değildir ve kesinlikle “zoraki” dinliyordur. Ya anlattığınız konuyla ilgilenmiyordur, yahut da komple siz ilgi alanına girmiyor olabilirsiniz. Bunun ayrımına varmak için konuyu değiştirin.

Zaten, kadın ya da erkek fark etmeksizin, kolları göğüste birleştirme hareketinin evrensel bir de anlamı vardır:

“İletişime açık değilim. Ne söylersen söyle, ne anlatırsan anlat, onu almaya, anlamaya, dinlemeye açık/hazır değilim.”

Bu pozisyonda ısrarcı ise kadın, o zaman ısrarla anlatmaktan vazgeçmesi gereken taraf siz olmalısınız. Umudunuzu yitirmeyin; gözlem yapmaya devam edin.

En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir