İç Rahatlatan Dua Nasıl Okunur?

iç rahatlatan dua

İç rahatlatan dua hem ruhsal durumunuzu düzeltir hem de yaşamınızın güzelleşmesini sağlar

İnsanın ruhsal durumu ile yaşamı arasından çok yakın bir ilişki vardır. Kişinin içinde sıkıntı varsa yaşamı ister istemez kötü geçecektir. Buna karşın kişinin yaşamındaki olumsuz durumlar da insanın ruhsal durumunu kötü yönde etkilemektedir. Yani psikolojik yapımız ile yaşamımız birbirini karşılıklı olarak etkilemektedir.

İç rahatlatan dua ise yaşamımızın bu iki yönünü de aynı anda etkiler. Yani hem iç sıkıntısından kurtulmamızı temin eder hem de yaşamımızda bir sorun varsa bunların hayırlı biçimde düzelmesine vesile olur. Bu bakımdan iç rahatlatan dualar aynı zamanda “zor durumdan kurtulma duası” olarak da kabul edilmektedir.

İç rahatlatan dua günde 2 defa okunur

Bu etkili duanın birincisi sabahın erken saatlerinde diğeri ise gece uyumadan önce olmak üzere iki defa okunması tavsiye edilmektedir. Yani dua, uyandıktan hemen sonra ve uyumadan hemen önce okunmaktadır.

Duanın bu şekilde uyku vaktine özel bir önem vermesi aslında İslam medeniyetinin ne kadar ileri olduğunun ispatıdır. Zira günümüzde uzman psikologlar insan ruhunun uyku sırasında şekil aldığını kabul etmektedir. İslam alimlerinin bu gerçeği yüzyıllar öncesinden bilip bu yönde tavsiyelerde bulunması ise gerçekten ibret verici bir durumdur.

iç rahatlatan dua

Dua etmeye ne kadar süre devam etmeliyim?

İç rahatlatan dualar okunur okunmaz tesirini gösterir ve kişi belli bir rahatlama hisseder. Ancak duanın faziletlerinden tam olarak faydalanmak isteyen müminler en az 3 gün boyunca duaya devam etmelidir. Zira unutulmamalıdır ki dualara sabırla devam etmek duaların icabet görmesinde son derece etkili olmaktadır.

Maddi sıkıntıları olan kişilere okumaları tavsiye edilen iç rahatlatan dua

99 tespihata dayanan bir duadır. Duanın içinde 3 kutsi sözün her biri 33’er kez tekrar etmektedir. Tespihat bittikten sonra Zümer suresinin 62. ayeti kerimesi peş peşe 3 defa okunmaktadır.

Duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdülillah (33 defa okunacak)

Sübhanallah (33 defa okunacak)

Allahu Ekber (33 defa okunacak)

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü haliku külli şey’iv ve hüve ala külli şey’iv vekıl. (3 defa okunacak) (amin)

Dua sonunda geçen Zümer suresi 62. ayeti kerimesinin meali şöyledir:

“Allah her şeyin yaratıcısıdır. O her şeye vekildir.” (Zümer-62)

iç rahatlatan dua

Özel hayatı ile ilgili sıkıntıları olan kişilere okumaları tavsiye edilen iç rahatlatan dua

Bu dua besmele-i şerif ile başlar. Daha sonra Ya Selam esması 7 defa tekrar edilir ve İnşirah suresi 1 defa okunur. Ardından Ya Mucib esması 7 defa tekrar edilir ve Duha suresi 1 defa okunur.

Duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Selam (7 defa tekrar edilecek)

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (1 defa okunacak)

Ya Mucib (7 defa tekrar edilecek)

Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis.  (1 defa okunacak) (Amin)

iç rahatlatan dua

İç sıkıntısı için duanın Türkçe meali

Ya Selam esması “kullarına merhamet eden ve onları emin kılan” anlamına gelir.

İnşirah suresinin Türkçe karşılığı

Biz senin için (mutluluğun) göğsünü açmadık mı? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sırtını ezen yükü. Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldın mı, yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel.

Ya Mucib esması “duaları kabul eden” anlamına gelir.

Duha suresinin Türkçe karşılığı

Kuşluk vaktine andolsun. Karanlığı çöktüğü vakit geceye andolsun ki, Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da. Muhakkak ki âhiret senin için dünyadan daha hayırlıdır. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın. Seni yetim bulup da barındırmadı mı? Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi? Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi? Öyleyse sakın yetimi ezme! Sakın isteyeni azarlama! Rabbinin nimetine gelince; işte onu anlat.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir