Ezandan Sonra Okunacak Dua Sizi Dertlerinizden Kurtaracak

Ezandan Sonra Okunacak Dua Hakkında Mucizevi Gerçekler

Ezan, müminleri en büyük farz ibadet olan namaza davettir. Namaz vaktinin girdiğini belirtmek için her gün beş vakit ezan okunur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), ezandan sonra dua etmiştir. Ezan okunurken saygı göstermek ve onu dinlemek gerekir. Okunup bitince ezandan sonra okunacak dua yapılarak Peygamber Efendimiz’in (sav) sünneti yerine getirilir. Ezandan sonra okunacak duayı yapan kişi Hazreti Peygamberin şefaatine nail olur.

  • Şefaate ulaşabilmek için dua, Hz. Muhammed’in (sav) öğrettiği şekilde okunmalıdır. Ezan okunurken susup dinlemek müstehaptır. Yani yapan kişi sevap kazanır. Ezan okunurken müezzinin söylediklerini sessizce tekrar etmek de müstehaptır.

Fakat ezanın sözlerinde Hayya ale’s salah ve Hayya ala’l Felah yerine “La havle vela kuvvete illa billah.” denilir. Ezan okununca mümin öncelikle davete icabet etmelidir. Davete icabet, namaz için camiye gitmek veya hazırlıklara başlamaktır.

İlgili Yazı: 5 Soruda Tövbe Duasının Okunma Adabı ve Sözleri

Ezan Duası Nasıl Yapılmalıdır?

İslamiyet, inananların yapması gereken bütün ibadetleri en ince ayrıntısına kadar Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile anlatmıştır. Ezandan sonra okunacak dua ile ilgili detayları bizler Hz. Muhammed’in (sav) hayatından öğrenmekteyiz. Buna göre;

  • Müezzinin sözlerini sessizce tekrar etmek çok faziletli kabul edilir, ezanı dinledikten sonra duanın yapılması daha makbuldür. Sünnete uygun olan ezanın bitiminde dua etmektir.
  • Ezan vakitleri duaların kabul olduğu anlardır. Ezan duasının akabinde kişi istediği duayı eder.
  • Duaya devam etmek Peygamber Efendimiz’in (sav) şefaatine nail olabilmek adına önemlidir.  Yani tek bir vakitte yapıp bırakmak değil, her vakitte ezandan sonra okunacak dua yapılmalıdır ki şefaate ve farklı isteklere ulaşılsın.

Ezan Duası Şöyledir:

“Allahumme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.”

Ezan Duasının Anlamı Nedir?

Ezan duası çok hikmetli bir duadır. Arapça okuyabilen veya duayı Arapça metninden ezberleyebilecek olanlar, Arapça okumalıdır. Arapça bilmeyenler ise manasını bilerek duayı okuyabilir. Buna göre duanın manası:

  • “Okunacak olan davetin ve kılınacak olan namazın Rabbi olan Allah’ımız, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) fazileti ve vesileyi nasip et. Hz. Muhammed’i (sav) O’na vaad ettiğin makam-ı Mahmud’a hayırlı bir şekilde ulaştır. Amin.”

Ezan Duası Yapmanın Fazileti

Müminler için Hz. Muhammed’in şefaatine ulaşmak ahiret hayatı için çok önemli ve değerlidir. Bir hadis-i şerifinde Hz. Muhammed (sav) ezan okunup bittikten sonra öğrettiği şekilde dua edene şefaatinin vacip olacağını bildirmiştir. Hadise göre ezandan sonra okunacak dua şefaate ulaşmak için bir vesiledir. Üstelik bu mübarek hadisin kaynağı Buhari’dir ve oldukça sağlamdır.

Peygamber Efendimiz’in (sav) eşlerinden Ümmü Seleme validemiz, Peygamberimizin (sav), sabah ve akşam ezanlarından sonra ayrıca dualar ettiğini ifade etmiştir. Ezanı dinleyerek icabet eden, duaları ederek daha çok sevap ve şefaate ulaşma şansını yakalar.

Sabah Ezanından Sonra Yapılan Dua

Günlük beş vakit için okunan ezandan sonra herkes tarafından bilinen Allahumme Rabbe Hazihi şeklinde başlayan duanın okunması gerekir. Fakat Ümmü Seleme (ra) validemizin ifadesinde geçtiği üzere Hazreti Peygamber, sabah ezanından sonra farklı bir dua etmiştir.

  • Öncelikle müezzini dinleyerek sessizce tekrar eden kişi sabah ezanında geçen “Essalatü hayrun mine’n-nevm” ifadesi yerine “sadaka ve berirte” demelidir. Ezan bittikten sonra ise anlamı aşağıda verilecek olan sabah ezanından sonra okunacak dua ile tamamlamalıdır.
  • “Allahım! Ezan sesleri gündüzün yönelip geldiğinin, gecenin kaybolduğunun emaresidir. Bu ezan vaktinde ne olur beni ve bütün ümmetini affet.”

Akşam Ezanından Sonra Yapılan Dua

Akşam ezanında sonra yapılacak olan dua da sabah namazından sonraki ile benzer bir mana taşımaktadır. Akşam ezandan sonra okunacak dua anlamı şöyledir:

  • “Okunan ezanlar gecenin geldiğinin, gündüzün kaybolduğunun sesleridir. Akşam namazının geldiğini bildiren seslerdir. Ne olur bu ezanlar hürmetine beni ve ümmetini affet.”

Sabah ve akşam namazlarından sonra yapılan duaların, diğer ezan dualarından farklı olmasının nedeni, yeni gündüz ve gece alemlerine geçilmesinden kaynaklanır. Dileyen müminler ezan dualarının ardına bu duaları da ekleyebilir.

Şu dua kitabını da inceleyin:

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir