Eski Sevgiliyi Özlemek Doğal Bir Durum mu?

eski sevgiliyi özlemek

Eski Sevgiliyi Özlemek, 1. İpucu, Kötü Anılar Yöntemi

Kötü anıları hatırla ve onun kötü yönlerine odaklan.

Bu yöntemin biraz garip ve sıra dışı olduğunu kabul ediyorum; ama şunu bil ki sıra dışı olduğu kadar etkili bir yöntem. Hatta birçok psikoloğun bu yöntemi aşk acısı çeken hastalarına salık verdiğini biliyoruz.

Neden etkilidir bu yöntem peki?

Çünkü, eski sevgiliyi özlemek, ona aşırı derecede değer vermekten kaynaklanır ve insan, sevdiği kişiye değer verir.

Halbuki eski sevgilinin hatalarını ve seni neden hak etmediğini, en basitinden seni sırtından vurup terk etmiş olduğunu düşünürsen, onun olumsuz taraflarına odaklanman için bir gerekçen olur, hem de güçlü bir gerekçe.

Eski sevgilinin olumsuz ve itici yönlerine odaklanman, içindeki sevginin zamanla sevgisizliğe dönüşmesine katkı sağlayacak ve seni aşk acısının yırtıcı pençesinden kurtaracaktır.

Ayrıca, onunla geçirdiğin olumsuz ve kötü anıları hatırlamak da eski sevgiliyi özlemek belasından kurtulmana vesile olacaktır. Çünkü kötü anılar, hatırlanmak istenmeyen anılardır ve bu anıları yaşatan kişi de özlem duyulan biri değil, hatırlanmak istenmeyen biri olarak düşünülür.

eski sevgiliyi özlemek

Eski Sevgiliyi Özlemek, 2. İpucu, İlişkili Objeler

Onu hayatından ve zihninden çıkarmak istiyorsan onu hatırlatan şeyleri de hayatından çıkarmak zorundasın.

Dostum, sadece eski sevgiliyi özlemek ile alakalı bir durum değil bu, unutulmak istenen her insan ve olayla ilgili genel bir durumdur:

Eğer bir kişiyi veya bir olayı unutmak istiyorsan, “çağrışım değeri” olan objeler ile başlamalısın işe. Peki nedir çağrışım gücü olan objeler?

Zamanında, eski sevgilinden aldığın bir mektup, bir kolye, bir çiçek veya bir saat…

Evet, onu herhangi bir şekilde hatırlatan her türlü nesne, kişiye aşk acısı yaşatır; bu yüzden eski sevgiliyi özlemek de ancak bu nesnelerin çöpe açılmasıyla halledilebilir. Burada, onu sana hatırlatan nesnenin maddi veya manevi kıymeti ne olursa olsun, çöpe atılmalıdır. Aksi takdirde bir şekilde karşına çıkıp seni rahatsız edecektir.

3. İpucu, Kabullenmek Çözüm mü?

Ayrılığı kabullen ve yüreğine de onu unutmasını tavsiye et.

Dostum, esasında bu madde, aktardığım ve aktaracağım bütün maddelerden daha önemli ve değerli; çünkü ayrılığı kabullenmek, insanı eski sevgiliyi özlemek derdinden kurtaracak en mühim adımdır.

Peki, niçin önemlidir ayrılığı kabullenmek?

Çünkü, bu sayede beklenti içine girmeyen kalbin, hızlı bir şekilde onu unutmaya başlayacaktır. Oysaki bir beklenti içinde olsaydın, çok daha zor olurdu unutmak.

Bunu bir örnekle anlatayım:

Bilirsin, ayrılık ölümden beterdir, denir; çünkü gerçekten de ayrılık ölümden beterdir. Neden mi?

Çünkü ölen birinin geri gelme olasılığı olmadığı için arkasından ağlayanlar bunu kabullenmek zorunda kalırlar ve bu kabullenme hissi, kalbin acı çekmesini bir hayli azaltır. Elbette ki yine acı çekilir; ama bu acı, beklentinin olmaması sayesinde bayağı azdır.

Fakat geri dönme olasılığı olan biri, gönüldeki beklenti ateşi yüzünden daha şiddetli acı yaşatır. Onun geri dönme ihtimali, bekleyen kişiyi sürekli huzursuz ve tedirgin eder.

Bu noktada sana önerim şudur: Onu kalbinde öldür ve zihninden sil; yani ayrılığı kabullen.

Eski Sevgiliyi Özlemek, 4. İpucu, İletişim Problemi

İletişim kurma yanlışına düşme. O arayınca da cevap verme.

Burada iki nokta var: Birincisi senin onu araman, ikincisi ise onun seni araması.

Birinci noktayla başlayalım:

Dostum, eski sevgiliyi özlemek, insana bazen dayanılmaz acılar yaşatır ve bu acı, eski sevgilinin sesini duymaya veya yüzünü görmeye kanalize eder insanı.

Bu gayet insani bir durumdur; ama neticesi itibarıyla riskli ve netamelidir.

Çünkü iletişim kurmak, kalpteki yaranın kabuğunu kaldırmak veya sönen ateşi körüklemek gibidir. Eğer sevgilinin geri dönme olasılığı yoksa, iletişim kurmak, aşk acısı yaşatmak dışında hiçbir işe yaramaz. Dolayısıyla iletişim kurmayı aklından bile geçirmemelisin.

Aksi takdirde bir kısır döngüye kapılanır kalırsın; kendini bir aşk fırtınasına tutulmuş kuru yaprak gibi çaresiz ve kimsesiz hissedersin.

Onun aşaması ile ilgili de şu noktayı izah etmeliyim:

Bir katil, nasıl ki cinayet mahallini merak edip orayı sık sık ziyaret etme ihtiyacı hissediyorsa, eski sevgili de geride bıraktığı enkazı görme arzusuyla yanıp tutuşacaktır.

Bu yüzden onun bu arzusuna cevap vermemeli ve seni bir kez daha öldürmesine müsaade etmemelisin.

Sonuç olarak, eski sevgiliyi özlemek belasından yakanı (daha doğrusu gönlünü) kurtarmak için “sıfır iletişim” taktiğini kullanmalısın.

eski sevgiliyi özlemek

Eski Sevgiliyi Özlemek, 5. Yöntem, Ortak Arkadaş Açmazı

Ortak arkadaşlarla görüşme.

Aslında bu madde de, onu hatırlatan objelerden uzak durma maddesine dahil edilebilir; zira ortak arkadaşlar da aşk acısını tetikleyip onu özlemene davetiye çıkaracaktır.

Ortak arkadaşlarla görüştüğünde konunun dönüp dolaşıp “eski sevgili”de kilitlenmesi kaçınılmazdır. Bu yüzden belli bir süre uzak durmak lazım onlardan.

eski sevgiliyi özlemek

6. İkaz, Hüzünlü Şarkılar Açmazı!

Hüzünlü şarkılar, seni muazzam bir açmaza sokabilir.

Konu eski sevgiliyi özlemek olunca, hüzünlü şarkıların payını hiçbir şekilde yabana atmamak gerekir; çünkü hüzünlü şarkılar, aşk acısını deşen ve kişiye aşk acısını tekrar tekrar yaşatan bir mahiyete sahip olduğu için kişi hüzünlü şarkıların kucağına düştüğünde kendisini o girdaptan hiçbir şekilde alıkoyamaz.

Bu konuda eski sevgiliyi özlemekten kurtulmak ve bu aşk acısını dindirmek isteyen kişinin kesinlikle hüzünlü şarkıların girdabına kendisini teslim etmemesi gerekmektedir ve hüzünlü şarkılardan mümkün mertebe uzak durmaya çalışması lazımdır.

Bu noktada eski sevgilisinden ayrılan ve bu aşk acısını yaşayan kişilerin genellikle kendilerini hüzünlü şarkılar dinlerken buldukları defalarca gözlemlenmiştir ve açıkçası ben de ilişki danışmanlığı yaptığım süre boyunca buna defalarca şahit oldum.

Bu durum aşk acısı çeken ve eski sevgilisini özleyen kişide bir kısır döngüye sebebiyet verdiği için kişi, bu döngünün içerisinde adeta kapana kısılmış bir insan gibi hissetmekte ve bu duygusal fırtınadan kurtulmasının neredeyse imkansız olduğunu fark etmektedir.

İşte bu noktada şayet kendinizi bilinçsiz bir şekilde hüzünlü şarkılar dinlerken yakalarsanız, derhal bu durumu bırakmanız ve kendinize çeki düzen verip toparlanmaya çalışmanız gerekmektedir.

eski sevgiliyi özlemek

Eski Sevgiliyi Özlemek, 7. Öneri, Yeni Bilgiler Meselesi

Kendinizi yeni bilgilere açın.

İnsan beyninin bir sızan kovaya benzetildiği bilinmektedir ve yapılan birçok bilimsel araştırma da beynimizin gerçekten de dibinden damlatan ve sızan bir kova gibi olduğunu ortaya koymaktadır. Zaten bilim dünyasında bu duruma “sızan kova hipotezi” adı verilmiştir.

Sızan kova hipotezine göre insan beyni yukarıdan su konulduğunda aşağıdan sızan ve damlatan bir kova gibidir ve bu anlamda insan beynine giren her yeni bilgi eski bilgilerin aşağıya doğru atılmasına ve itilmesini sebebiyet vermektedir.

Bu noktada eski sevgiliyi özlemek açmazından ve kısır döngüsünden kurtulmak isteyen biri, beynini yeni bilgilerle besleyerek eski sevgili özlemini dibe çökertmeye ve onu tamamen unutmaya çalışabilir.

Evet, insan yeni bilgiler edindikçe bu bilgilerle haşır neşir olmaya başlar ve bu durum, onun eski bilgilerini zaman içerisinde aşındırmasına ve geri planda bırakmasına sebebiyet verir.

Bu noktada eski sevgiliyi özlemek ve aşk acısı yaşamak yerine beyninizi yeni bilgilerle beslemeye ve bu aşk acısını dibe çökertmeye çalışırsanız, kısa zaman içerisinde ne kadar başarılı olduğunuzu fark edecek ve bu acının elem dolu ızdırabından da kurtulmuş olacaksınız.

eski sevgiliyi özlemek

8. Hatırlatma, Muazzam Bir Kitap Tavsiyesi

Tecrübe her şeydir.

Eski sevgiliyi özlemek ve onun yaratmış olduğu aşk acısından kurtulmak isteyen insanların başvurduğu yollardan birinin de yeni bir ilişki olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz ve bu anlamda yaşamış olduğum tecrübeler (yani ilişki uzmanlığı süresince yaşamış olduğum deneyimler) bana yeni bir ilişkiye yelken açmanın eski acıları tamamen olmasa da kısmen ortadan kaldırdığı gerçeğini göstermiştir.

Bu anlamda size İkbal Özçelik Hanımefendinin hazırlamış olduğu En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabını şiddetle tavsiye edebilirim ve bu kitabın gerçekten de mucizevi özelliklere sahip olan uygulamalar ile hayatınızı değiştirebilecek bir mahiyete sahip olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Zaten sizler de En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabında bulunan uygulamalar ile hayatı değişen insanların yazmış olduklarını okuduğunuzda, bu söylediğimin ne kadar doğru olduğunu anlayacak ve bana kesinlikle hak vereceksiniz. Bu bağlamda bazı okuyucu yorumlarını ve kitabın indirme linkini aşağıya alıyorum:

En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir