Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua Sözleri Tam Metin

Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua

Evlat sahibi olmak nasip işidir, müminler her daim şükretmeye devam etmelidir

Bu yazımızda çocuk sahibi olmak için okunan tesirli 2 duanın sözleri ve okunma usulü hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak öncesinde birkaç önemli hususa değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Her şeyden önce bilinmelidir ki evlat sahibi olmak yüce Allah’ın nasip etmesi ile olur. Bu hususta takdir yüce Allah’ındır. Ancak müminler de işin sağlık boyutunu araştırarak tıbbi açıdan tüm şartları yerine getirmelidir. Ayrıca dualar okuyarak yüce Allah’tan çocuk sahibi olmak için dilekte bulunulmalıdır.

Çocuk sahibi olmak için okunan dua “nasip duası” hükmündedir. Bu duayı okuyan kişiler sonuç ne olursa olsun yüce Allah’a şükürde bulunmaya devam etmeli ve asla isyankar bir tavır içine girmemelidir.

Bu tesirli duayı okuyan ve olumlu sonuç alan sayısız mümin vardır. Duanın faziletleri hakkında görüş bildiren çok sayıda büyük alim de bulunmaktadır. İnşallah bu dualar okuyan tüm müminlerin yüzünün gülmesine vesile olacaktır. Tabi takdir yüce Rabbimizindir, O her ne dilerse ancak öyle olur.

Gebe kalmanın tıbbi boyutunu göz ardı etmeyin!

Gebe kalıp kalmamanın sağlık boyutu da vardır. Kadın ya da erkekten birisinde veya her ikisinde sağlık sorunu olabilir.

Bazen beslenme tarzı gibi basit bir sebep dahi çocuk sahibi olmaya engel olabilir. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale gerektiren ağır bir sağlık sorunu görülebilir. Sorunun ne olduğunu tespit edecek olan doktorlardır. Ancak günümüzde çoğu zaman ilaç tedavisi ile sonuç alındığını da ifade etmek gerekir.

Bazı durumlarda ise doktorlar gebeliğe engel olan sorunu bir türlü bulamazlar. Kadın ve erkekte herhangi bir sağlık sorunu tespit edilemez. Böyle durumlarda dualar okuyarak manevi yardım dileğinde bulunmak inşallah çok olumlu sonuçlar verecektir.

Büyük alimler de gebe kalmanın tıbbi şartları hakkında tavsiyelerde bulunmuşlardır

Bazı çiftler çocukları olmadığında tıbbi yardım almaktan çekinmektedir. Çocuk sahibi olamadıkları halde doktora gitmeyi erteleyen çok sayıda çift vardır. Ancak unutulmamalıdır ki utanıp sıkılacak bir durum yoktur.

İslam tarihinde eski çağlarda çocukları olmayanlar çekinmeden dönemin alimlerine başvurmuşlar ve onlardan tavsiyeler almışlardır. Yapılan tavsiyeler genellikle beslenme tarzı ile alakalıdır. O dönemin alimleri günümüzün doktorları hükmündedir. Bu nedenle günümüzde doktor desteği almak müminlerin başvurabileceği en isabetli tercihtir.

Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua

Çocuk sahibi olmak için okunan duanın sözleri

Büyük alimler evlat sahibi olmak için okunan 2 farklı duanın sözlerine yer vermişlerdir. Bu duaların okunduğu alanlar ve okunma usulleri farklıdır. Müminler, kendilerine uygun duayı okurken usulüne göre davranmayı da ihmal etmemelidir. Dua sözleri ve okunma usulleri hakkında bilgi verilen niyazlar şunlardır:

İlk defa çocuk sahibi olacak kişilerin okuyacakları dua

Düşük yapan kadınlara okumaları tavsiye edilen dua

İfade edilen bu duaların sözleri ve okunma usulleri hakkında şunlar söylenebilir:

İlk defa çocuk sahibi olacak kişilerin okuyacakları dua

Bu tesirli dua kadın ya da erkekten sadece birisi tarafından okunabilir. Ancak hem kadın hem de erkek tarafından okunursa inşallah daha tesirli olur.

Duanın sözlerinin peş peşe üç defa okunması tavsiye edilmektedir. Duanın makbul okunma zamanı ise yatsı namazı sonralarıdır. Müminlerin evlat sahibi oluncaya kadar duaya sabırla devam etmeleri daha isabetli olacaktır. Zira duaların kabul görmesinde sabırlı davranmak ve istekler gerçekleşinceye kadar dua etmeye devam etmek büyük önem taşır.

Dua Kuran-ı Kerim’in iki ayetinin peş peşe okunmasından oluşur ve sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

HüvaIIahü’l hâliku’l bâriü.

İnne rabbeke hüve’I hallâku’l alîm. (amin)

Bu ayetlerin Türkçe mealleri ise sırasıyla şöyledir:

“O yaratandır ve yok­tan var edendir.” (Haşr, 59/24

 “Muhak­kak ki Rabbin her türlü yaratma şeklini bilir.” (Hicr, 15/86)

Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua

Düşük yapan kadınlara okumaları tavsiye edilen dua

Bazen evli çiftlerde gebelik gerçekleşmekte fakat bir süre sonra düşük olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken şey bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve doktor desteği almaktır. Zira düşük yapmak anne için de riskli bir sağlık sorunudur.

Büyük alimler düşük yapan kadınların hamilelik sürecinde şu duayı okumalarını tavsiye etmektedir:

Bismillahirrahmanirrahim

Fallâhu hüve’l-veliyyü ve hüve yuhyî. (amin)

Duanın Türkçe meali

Muhak­kak ki Allah dosttur ve yaratandır.” (Şura, 42/9)

Bu tesirli dua düşük yapan kadın tarafından okunabileceği gibi eşi ve diğer yakınları tarafından da okunabilir. Duanın doğum, sağlıklı biçimde gerçekleşinceye kadar okunması tavsiye edilmektedir.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir