Cevşen Duası Sahih mi Uydurma mı?

cevşen duası

Cevşen Duası Nedir?

Bir rivayete göre Peygamber Efendimize Uhud Savaşında Cevşen’in vahyedildiği söylenmektedir. Bu savaş sırasında duayı getiren Cebrail, Hazret-i Peygamber’e “Zırhını çıkar ve sadece bu duayı oku. Bu dua zırhından çok daha koruyucudur.” demiştir.

  • Bu duanın sadece kendini mi yoksa tüm insanları mı koruyacağını merak eden Peygamber Efendimiz, Cebrail’e sorduğunda bu duanın tüm okuyanları koruyacağından bahsetmiştir. Bu nedenle biz de Cevşen duasını ısrarla okumamız lazım.

Cevşen’de genellikle Allah’ın yüceliğinden, cehennemin şiddetinden ve sadece Allah’a sığınarak dilemek ve istemekten bahsedilmektedir. Cevşen duası, kulları, Allah’ın sıfatları ile Allah’a yöneltmektedir. İnananlar için Cevşen cehennemin şiddetinden koruması için Allah’tan merhamet istemektedir.

Cevşen Duasının Bölümleri

Cevşen’in iki türü bulunmaktadır. Birincisi, Büyük Cevşen yani Cevşenu’l- Kebir, diğeri ise Küçük Cevşen yani Cevşenu’s – Sağîr’dır.

  • Genellikle Cevşen duası denildiğinde akla Cevşenu’l Kebir gelir. Bu özel dua 100 bölümden oluşmaktadır. Her kısımda Allah’ın en güzel isimlerinden 10 tanesi bulunmaktadır. Dua okunurken sürekli olarak Allah’ın kusursuzluğu, yüceliği ve tek yaratan olduğu gibi noktalara temas edilmektedir.

Müslümanların sürekli okuması gereken bu dualar, Allah’a kurtuluş için yalvarmaktadır. Cevşen duası içerisinde tam olarak 250 defa Allah’ın isimleri geçmektedir. 750 defa ise Allah’ın kusursuz sıfatları yer almaktadır.

cevşen duası

Cevşen Duasının Fazileti

Genellikle Cevşen duası kötülüklerden korunmak, ölündüğünde yaşanacak kabir azabından korunmak, cennet ile ödüllendirilmek, cehennem azabından korunmak gibi pek çok fazileti dile getirilmektedir.

Halk Arasında Cevşen

Halk arasında Cevşen duası kutsallaştırılmış bir duadır. İnsanlar bu duayı boyunlarında yahut üzerlerinde taşımaktadır. İslam dininde üzerinde Cevşen taşınması uygun mudur tartışılır. Ancak halkın bu duayı oldukça önemsedikleri ve faziletlerine tam itimat ettikleri söylenebilir.

  • Cevşen, Müslümanlar gibi Şii’lerce oldukça fazla okunan ve benimsenen bir duadır. Bu duayı kitap ve mecmualar şeklinde basmışlardır.

Cevşen’in bu kadar ilgi görmesinin nedeni Kudsî hadis olmasıdır. Ayrıca Ehli Beyt ağzı ile aktarıldığına inanılmasıdır. Hatta bazı Şii’ler bu duayı öldüklerinde yakınlarının kefenlerine yazdırarak onu azaptan korumaya çalışmaktadır.

Yine farklı mezheplerde Kadir Gecelerinde bu duaya oldukça fazla inanan kesimler kefenlerini camilere getirerek toplu halde kefenlerin üzerine Cevşen duasını okutmaktadırlar.

Farklı Bir Bakış Açısı ile Cevşen

Bazı farklı görüşler, kişinin Allah’a tamamen itimat etmesi şartıyla, Cevşen’in boyuna veya eve, iş yerlerine vs asılmasının alınacak olan doğru niyetler ile bir sakıncası olmadığını dile getirmektedir.

Ancak günümüzde her yerde satılan Cevşenlerin ne kadar doğru olduğu veya muska halinde olanların gerçek Cevşen metnini içerdiği tartışılır bir konudur. Eğer Cevşen’i daha önce hiç okumamış veya görmemiş iseniz farklı bir duayı satın alabilirsiniz.

Cevşen Kuran’da Bulunan Bir Dua mı?

Cevşen, inananlarca her zaman okunan bir dua olsa da Kuran-ı Kerim’de bulunmamaktadır. Rivayete göre vahyedilmiş olsa da Kudsî bir hadis olarak değerlendirilmektedir.

  • Yani yine dua Allah’tandır ve Peygamberin ise dile getirdiği sözlerdendir. Ayrıca bilinen yazılı hadisler içerisinde de bulunmamaktadır. Ama dua içerik olarak Allah’ı yücelten ve yakarış içermesi nedeni ile Kudsî hadis olarak değerlendirilmektedir.

Cevşen, Kuran’da yer almasa da Allah’a merhamet dilemek suretiyle, azaplardan kurtulmak için okunabilecek masum bir metin olarak da değerlendirilerek okunabilinir.

cevşen duası

Cevşen Kaç Kere Okunmalı

  • Cevşen okumak isteyenlerin tam teslimiyet içerisinde ve inanarak her namazın ardından 3, 7 ve 21 kere okumaları uygun görülmektedir. Cevşen okumak istediğinizde gönlünüzü Allah’a tam açın. Bu duayı mutlaka abdestli olarak okumalısınız. Çünkü dua içerisinde Kuran’dan ayetler de yer yer geçmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir