Bu Sabır Duası Herkesi Rahatlatıyor ve Huzura Kavuşturuyor

Sabır Duası Nasıl Yapılmalıdır Çok Özel Bilgiler ve Tesirli Bir Dua

Dualar, kul ile Yaratan arasında en özel iletişim türlerinden biri olarak kabul edilir. İslam inancında dua çok önemsenmiş, hatta Yaratanın kuldan duasını beklediğine dair emareler görülmüştür. Kişinin içinde bulunduğu durumdan kurtulmak, hayalini kurduğu nimetlere ulaşmak ihtiyacı ortaya çıktığında akla ilk olarak dua etmek gelir. Ancak dualar sıkıntılı zamanlara sıkıştırılmak yerine, hemen her an dilde varlığını hissettirmelidir.

  • Özel dualar ve anlamları kişiler tarafından merak edilir. Sabır duası da özel dualardan biridir. Bilindiği gibi insanlık yaratılışının özel bir yansıması olmalı ki, son derece sabırsızdır. Buna karşılık dinimiz, sabrın önemine her fırsatta vurgu yapar. Sosyal yaşamda da sabır, pek çok güzelliğin kapısının aralanmasında kilit rolü oynar. Peki, merak edilen ve araştırmalara konu olan duanın özel bir şekli var mıdır?

Duaların özel anlamına bakmadan evvel, dikkat edilmesi gereken başlıca konu, duanın kişisel yakarma şeklinde olduğudur. Nitekim aracı olmaksızın, kalben yönelerek ve sadece mutlak güç sahibinden sonucu beklenerek dua edilmelidir. Tüm dualar için başlıca düstur bu şekildedir.

  • Dualar başlangıçta samimiyet üzerine oturmalıdır. Bu bağlamda kişinin haram ve dinen yasaklanmış bir talebin gerçeklemesi üzerinden dua etmesi doğru olmaz. Bununla birlikte dua ederken ellerin semaya açılması, sesli veya sessiz olarak kalben dua edilmesi doğru görülmektedir.

Dua için özel bir zaman ve takvim olmamakla birlikte kişi istediği zamanda, duasını yaratan, mutlak hüküm sahibi yaratıcıya iletebilir. 

Sabır duası şöyledir:

“Bismillahi ala nеfsi vе mali vе dini. Allahümmе raddini bi-kadaikе vе barik li fima kuddirе li, hatta la uhibbе ta’cilе ma ahhartеhu vе tе’hira ma accеltеhu.”

Ne var ki bu sabır duası uygulaması hakikaten etkili olsun istiyorsanız bu uygulamayı hem Türkçe anlamıyla bilmek zorundasınız, hem de aşağıdaki ayrıntılara özenle dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıda hem sabır duasının Türkçe meali var hem de hayati ayrıntılar yer alıyor.

Sabır Duasının Tanımı Nedir?

Sabır etmek kişinin maddi ve manevi huzuru için başlıca önlemlerden biri olarak kabul edilir. Sabır duası da en zor ve çetrefilli görülen anlarda yürekten edilen bir duadır. Sabır ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından edilen duaların yanı sıra, İslam bilginlerince önerilen özel dualar da mevcuttur.

Sabır duası ile kişi, sakinlik, huzur, kabullenme gibi erdemlere bir adım daha, Allah (c.c.)’nun izni ile, yaklaşabilir.

İlgili Yazı: Aile Huzuru için Dua, 3 Denenmiş Uygulamayı Herkes Yapmalı

Sabır Duası Türkçe Anlamı

İnanan müslümanlar, her dua öncesinde, elleri semaya doğru açarak, kalbi selim içinde yakarışa geçer. Sabır duası da sükunet ve sabrı insanlara adeta aşılayan ve hissettiren özel bir duadır. En bunaldığınız, çıkış yolu aradığınız durumlarda, imdada adeta bir Hızır gibi yetişeceği ümit edilir.

Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından bildirilen hadis-i şerife göre sıkıntılı anlardan, edilmesi önerilen sabır duası Türkçe meali şu şekildedir:

  • “Allah (c.c.)’ım sana dinimi, nefsimi ve malımı emanet ediyorum. Allah’ım kaderimde olanı bana mübarek et, hükmüne beni razı eyle. Acele ettiğinin tehirini, tehir ettiğinin acele olanını istemeyeyim. Nefsimin teslimine yardımcı ol, isyandan mahrum eyle.”

Tevekkül etmek kimseyi, stres ve sıkıntılardan bir anlamda feraha ulaştırmada etkili bir vesiledir. Kişi, üzerine düşen asgari sorumluluklarını yerine getirdikten sonra, hakkına bir anlamda razı olmalıdır. Rıza-ı İlahi’ye teslim olmalıdır. Edilen sabır duasında kişinin başına gelmiş ya da gelecek tüm sıkıntılara karşı isyan etmekten yine Allah’a sığınması gerekliliğine vurgu yapılmaktadır.

Sabır Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

Tahmin edildiği üzere, sabır duası için özel bir şart olmamakla birlikte, kişinin kendisini maddi ve manevi olarak boşlukta ve huzursuz hissettiği dönemlerde ilk olarak akla gelir. Dua için özel şart ve durum olmamakla birlikte, kişinin isteğini doğru üslupla ve lisan-ı hal ile dile getirmesi, daha doğru olur.

Sabır Duası Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Sabır duası ve diğer dualar için ortak yön, dua eden kimsenin lisan-hal ile güç ve hüküm sahibi olan Allah (c.c.)’dan istemesidir. Duanın neticesinde, kişinin kendisi ve çevresi için en hayırlı sonucu talep etmesi daha isabetli olacaktır. Duanın ilgili sonucunu görmek de tamamı ile nasip olarak kabul edilmelidir.

Şu öneri de çok özel:

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir