Başarılı Olmanın 25 Pratik Yolu (Kısa Maddeler Halinde)

Her şeyden önce başarı konusundaki fikirlerinizi değiştirin

Hiçbir başarının tesadüf olmadığını kabul edin. Başarılı ve başarısız olmanın tamamen bizim seçimimiz olduğunu asla unutmayın. Başarılı olacağınıza dair inancınızı güçlü tutarak buna tüm yüreğinizle inanın.

Başarı için “uygun zaman” veya “uygun yer” gibi bahaneler uydurmayın

İçinde bulunduğunuz “her yer”in ve “her an”ın başarı için fırsatlar sunduğunu bilin. Sizin dışınızdaki yaşam şartları elbette ki hareketleriniz üzerinde sınırlandırıcı bir etki yaratır. Ancak kararlılığınız ve iradenizle bu sınırları aşma gücüne sahip olduğunuzun farkına varmalısınız.

Birlikte zaman geçirdiğiniz insanlara dikkat edin

Sizin gelişmenizi ve ilerlemenizi sağlayacak insanlarla birlikte zaman geçirin. Sizi üzen ve size engel olan insanları hayatınızdan çıkarın.

Sosyal ortamlarda bulunmaya dikkat edin

Meslektaşlarınızın veya rakiplerinizin gittiği mekanlara gidin. İnsanların neler düşünüp neler hissettiğini daha iyi anlamak için kendinize ait bir sosyal çevre oluşturun. Bazen kişinin yalnız kalıp kendisiyle hesaplaşması da bir ihtiyaçtır. Ancak bu yalnızlık anları mümkün olduğu kadar kısa tutulmalı ve insanın ancak sosyal ortam içinde kendini geliştirebileceği unutulmamalıdır.

Hedefinize yönelirken bir çırpıda sonuca ulaşamayacağınızı bilerek adım adım ilerlemeyi öğrenin

Yapmanız gereken işleri zorluk derecelerine göre belli zaman aralıklarına yayın. Gerekirse yazılı olarak “yapılacak işlerin ne kadar süreceğini gösteren çizelgeler” hazırlayın.

Sorumluluk sahibi olun

Yaptığınız iyi şeylerin de kötü şeylerin de sorumluluğunu alın. Yaptığınız her şeyin arkasında durun.

Metanet sahibi olun

Sabırlı olun. Güçlükler karşısında çabuk pes etmeyin. Kötü olaylar yaşandığında dayanabildiğiniz kadar dayanmaya gayret edin!

Stresle baş etme yöntemleri hakkında bilgi edinerek sağlıklı bir ruh hali ile olaylara yaklaşın

İnsanların düşünme tarzları hakkında bilgi edinin. Psikoloji üzerine genel bilgiler öğrenin ve başta kendiniz olmak üzere insanların davranışlarını analiz edin. Bu konuda yazımızın sonunda tavsiye ettiğimiz eser faydalı bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.

Bir işe başlamadan önce konuyla ilgili detaylı araştırma yapın

Asla ön hazırlık olmadan bir işe girişmeyin. Uzun yıllardır yaptınız bir iş dahi olsa yine de çok yönlü ve kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra harekete geçin.

İlginizi Çekebilir: Hüddam Nedir?

Çalışırken pratik olun

Yaptığınız işi sık sık denetleyerek ya da geriye dönerek kendi kendinize engel olmayın. Başarıya giden yolda en büyük sermayeniz de karşınıza çıkabilecek en büyük engel de sizsiniz. Bu gerçekten hareketle kendinizi başarının en belirleyici ölçütü haline getirin!

İyi sonuç alacağınıza inandığınız bir durum söz konusu ise hemen harekete geçebilecek kadar cesur olun

Başarı ile cesaret birbirini karşılıklı olarak besler ve büyütür. Buna karşılık korkularımızla başarısızlıklarımız da yakın ilişki içindedir.

Bilgisine ve tecrübesine inandığınız insanlara danışmayı ihmal etmeyin

Ancak bir kişiye danışırken sadece kendi ufkunuzu açmak için dinlediğinizi unutmayın. Her zaman son kararı verecek olanın siz olduğunuzu hatırınızdan çıkarmayın.

Esnek olun

Olaylar karşısında geri adım atmayı bilin. Asla sabit fikirli olmayın. Yaşamın her an değişim içinde olduğunu bilerek yeri geldiğinde fikirlerinizin de değişmesi gerektiğini kabul edin

Dış görünüşünüze dikkat edin

Dış görünüşümüz insanlar üzerinde büyük etki bırakır. Bu nedenle her zaman bakımlı, şık ve temiz görünmeye dikkat edin! Dış görünüşünüz sizin de kendinizi iyi hissetmenize ve özgüven kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Geçmiş deneyimlerinizden ders çıkarın

Daha önce deneyip olumlu sonuç aldığınız metotları yeniden uygulayabilirsiniz. Ancak aynı metodu her denemenizde yeni şeyler öğrenmeyi de ihmal etmeyin.

Hedeflerinizi net şekilde belirleyin

Hedefe yönelirken önünüze çıkan fırsatları değerlendirmeyi de unutmayın. Yani tek bir noktaya odaklandığınız için karşınıza çıkacak olan güzel fırsatları elinizin tersiyle itmeyin. Unutmayın ki yaşadığımız dünya tahmin edemeyeceğiniz kadar farklı fırsatlar sunmaktadır.

Yaptığınız her şeyin mükemmel olması gerektiği fikrinden kurtulun

İmkanlarınız ölçüsünde elinizden gelenin en iyisini yapın ve kendi mükemmeliyet anlayışınızı oluşturun.

Aralıksız çalışmanın insan doğasına uygun olmadığını bilin

Gün içinde kısa dinlenme molaları vererek performansınızı arttırın. Yılda en az 2 defa her biri beş günü geçen kısa tatiller yapın. Ancak bu tatilleri büyük organizasyonlara çevirerek kendinize yeni işler icat etmeyin. Bu tatillerde sadece kendi kendinizle baş başa kalarak dinlenin.

Ön yargılarınızdan kurtulun

Olayları ve kişileri değerlendirirken objektif olmaya çalışın. Özellikle yetiştirilme tarzından ya da kültürel değerlerden kaynaklanan dar kalıplara sıkışıp kalmayın. Sahip olduğunuz değerlere bağlı kalın ancak ufkunuzu da her zaman geniş tutmaya gayret edin.

“Küçük adımlar” taktiğini uygulayın

Bu taktikte kişi asıl büyük hedefini önceden belirlemiştir. Bu büyük hedefe ilerlerken her aşama için ayrı ayrı hedefler konur. Kişi böylece daha hızlı ve daha etkili kararlar alabilmektedir.

Başarılı olmak için biraz bencil olmak şart!

Bencillik toplum tarafından hoş karşılanmayan bir durum kabul edilse de bir miktar bencilliğin başarılı olma yolunda son derece etkili olduğu tespit edilmiştir. Sevdiklerine değer veren ancak kendisini de ihmal etmeyen insanlar her zaman çok daha başarılı olmuştur.

Özel hayattaki mutluluğunuz başarınızı etkiler

Özel hayatınızda mutlu olmanın yollarını arayın. Özel hayat ile başarı arasında çok yakın bir ilişki olduğunu kavrayın. Aile yaşamında ve aşk ilişkilerinde ne kadar mutlu olursanız o kadar başarılı olursunuz.

Yeni şeyler denemekten çekinmeyin

Yeni şeyler denemedikçe güçlü ve zayıf taraflarınızın farkına varamazsınız. Ayrıca gizli yeteneklerinizi keşfetmenin yolu da yeni şeyler denemekten geçer. O halde yeniliklere açık olun ve her yeniliğin önünüzde farklı kapılar açtığının bilincine varın.

Her zaman öğrenmeye devam edin

Kendinizi devamlı yetiştirin. Hem kendi işinizle ilgili hem de genel kültürle alakalı konularda geniş bilgi birikimine sahip olmaya çalışın.

Manevi dünyanızı devamlı zenginleştirmeye gayret edin

Manevi dünyalarını zengin kılarak başarılı olmak isteyen okurlarımıza harika bir tavsiye:

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir