Baş Ağrısı İçin Dua Okuyun, Şifa Bulun!

baş ağrısı için dua

Baş ağrısı için dua okumak çok hayırlı sonuçlar veriyor

Baş ağrıları en yaygın sağlık sorunlarından biridir ve milyonlarca insanın hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu sorundan kurtulmak için pek çok farklı yönteme başvurulmaktadır. Ancak hiçbiri baş ağrısından kurtulmak için dua okumak kadar etkili olmamaktadır.

Baş ağrısından kurtulmak için okunan dua Hazreti Muhammed’in dilinden söylenen bir hadisi şeriftir. Bu hadisi dua hükmünde okuyan pek çok sahabe baş ağrısından kurtulmuştur. İslam dünyasında da yüzyıllardır bu duayı okuyarak şifa bulan sayısız mümin bulunmaktadır.

Bu yazımızda baş ağrısından kurtulmak için okunan duanın sözleri ve okunma usulü hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak öncesinde konu ile ilgili önemli birkaç noktaya değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Baş ağrıları için müracaat edilecek ilk yer doktorlardır

Baş ağrıları sıkça yaşadığımız bir durumdur ve bu nedenle pek çok kişi bu sorunu yeterince önemsemez. Halbuki baş ağrıları ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Bu itibarla baş ağrıları yaşandığında yapılması gereken ilk iş doktora müracaat etmektir. Çünkü bazı durumlarda önemsiz gibi görünen baş ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Büyük alimler baş ağrısından mustarip olan kişilere öncelikle doktora gitmelerinin zorunlu olduğunu ifade etmektedir. Zira bedensel sıkıntıların çözümü için hekim desteği almak İslam’ın emridir. Müminler kendi sağlıklarını korumaya mecburdur. Çünkü kendilerine verilen bedenleri yüce Allah’ın emanetidir.

Baş ağrısı için doktora gitmek aslında dua hükmünde sayılır. Büyük alimler buna “fiili dua” adını vermektedir. Çünkü mümin şifa bulmak için hekimlere gittiğinde Yüce Allah onları vesile kılarak kullarına şifa vermektedir.

Baş ağrılarının büyük bir kısmı vesvese ve stres nedeniyle görülür

Eğer mümin baş ağrısı için doktora gitmiş ve herhangi bir bedensel sorun görülmemişse sorun ruhsal boyuttadır. Vesvese, stres, depresyon gibi bir nedenle kişin başı ağrımaktadır. İşte bu noktada baş ağrısı için dua okumak çok etkili tesirler göstermektedir.

Baş ağrısı için dua hem kişinin şifa bulmasına vesile olur hem de hayatın tüm alanlarında huzuru yakalamasını sağlar. Bu tesirli duayı okuyan müminler eskisi gibi stresli olmadıklarını ve rahat bir ruh haline kavuştuklarını beyan etmektedir.

Baş ağrısı için dua nasıl okunur?

Baş ağrısı için duanın iki okunma usulü vardır. Bunlardan birincisi “nadiren görülen baş ağrıları” söz konusu olduğunda takip edilen usuldür. İkinci yöntem ise “devamlı olarak baş ağrısı şikâyeti olanların” okuyacakları yöntemdir.

Duanın her iki okunma usulünde de dua sözleri aynıdır. Ancak duanın okunma vakitleri ve sayıları değişmektedir.

“Nadiren görülen baş ağırları” için duanın okunma usulü

Bazı insanlar yoğun olarak çalıştıklarında, uykusuz kaldıklarında ya da çok stresli olduklarında baş ağrısı çekerler. Bu kişiler için baş ağrısı her zaman görülen bir sağlık sorunu değildir. Ancak baş ağrısı bu şahıslarda nadiren görülmesine rağmen diğer insanlara göre daha şiddetli geçmektedir.

Belli olaylardan sonra baş ağrısı çeken yani bu sorunu nadiren yaşayan kişiler başları ağrıdığında dua sözlerini peş peşe üç defa okumalıdır. Dua sözleri bittikten sonra Fatiha suresinin 1 defa okunması da tavsiye edilmektedir. Buna göre dua sözleri şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim (1 defa okunacak)

Bismillahil kebir neuzu billahil azimi min şerri ırkin naarin ve min şerri harinnar. (amin) (3 defa peş peşe okunacak)

Fatiha suresi (1 defa okunacak)

Baş ağrısı çeken kişilerin bu kısa duayı ezberlemeleri faydalarına olacaktır. Zira baş ağrısının ne zaman geleceğini kestirmek mümkün değildir. Müminler eğer dua sözlerini ezberlerse ihtiyaç duydukları her vakit niyaz edebilirler. Ancak müminler dua sözlerini ezberlemekte zorlanırlarsa veya unuturlarsa yazılı bir kaynaktan dua sözlerini okumalarında da bir mahzur yoktur.

Peygamber Efendimizin dilinden söylenen bu duayı bize aktaran alimler Tirmizi ve İbn Mace’dir. Bu zatlar sözlerine güvenilen 6 büyük hadis aliminden ikisidir.

Yukarıda geçen baş ağrısı için duanın Türkçe meali şöyledir:

“Büyük Allah’ın adıyla, zonklayan her damarın şerrinden ve cehennem ateşinin şerrinden ulu Allah’a sığınırız.” (Tirmizi, İbn Mace)

Devamlı baş ağrısı çekenlere okumaları tavsiye edilen dua

Bazı insanlarda baş ağrısı devamlı bir hal alır. Bu kişiler sürekli baş ağrısı çekerler. Dışarıdan bakan kişiler, bu şahısların baş ağrısına artık alıştıklarını düşünürler. Ancak bilinmelidir ki baş ağrısı alışılabilecek cinsten bir sıkıntı değildir.

Devamlı olarak başı ağrıyan kişilere büyük alimler günde iki defa dua okumalarını önermektedir. Bu okumalardan birincisi sabah kalktıktan sonra diğeri ise gece uyumadan önce yapılmalıdır.

Nadiren baş ağrısı çekenlerin okudukları dua ile devamlı baş ağrısı çekenlerin okudukları duanın sözleri aynıdır. Ancak burada duanın hadis kısmı 7 defa okunur. Bu itibarla devamlı baş ağrısı çekenlerin okudukları duanın daha uzun olduğunu ifade etmek gerekir.

Devamlı baş ağrısı çekenlerin okuyacakları duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim (1 defa okunacak)

Huvallahüllezi la ilahe illa hu, el-Melikül Kuddusuz Selamul Mü’minul Müheyminul Azizul Cabbarul Mütekebbir. Subhanallahi amma yuşrikuun. Huvallahül halikun bariul musavviru lehül esmaul hüsna. Yusebbihu lehuma fissamavati vel ard. Ve hüvel azizul hakim.” (amin) (7 defa peş peşe okunacak)

Fatiha suresi (1 defa okunacak)

Baş ağrısı ile ilgili duanın sözlerini aktardıktan sonra Peygamber Efendimizin dilinden söylenen etkili bir şifa duasının da sözlerini paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Baş ağrısı da dahil olmak üzere her türlü sağlık sorununda şu hadisi şerifi okuyan müminler inşallah kısa sürede şifa bulacaklardır.

Bismillahirrahmanirrahim

“Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yuğadiru sekame.” (amin)

Hadisi şerifin Türkçe karşılığı şöyledir:

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiçbir hastalık kalmasın.” (Ebû Dâvud, Buhârî, Müslim)

baş ağrısı duaları

Baş ağrısı ile alakalı bazı önemli bilgiler

Baş ağrısı basit bir rahatsızlık gibi görünse de ciddiye alınması gereken önemli bir sorunudur. Dolayısıyla uzman bir hekime görünmek büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar baş ağrılarının sebepleri hakkında şunları ifade etmişlerdir:

Baş ağrılarının en yaygın sebepleri 

 1. Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Stres, kas gerginliği veya kötü duruş gibi faktörlerden kaynaklanır. Bu tür baş ağrıları genellikle başın her iki tarafında hissedilir ve sık sık tekrar edebilir.
 2. Migren: Şiddetli, tekrarlayan baş ağrılarına neden olan bir türdür. Ağrı, genellikle bir tarafında yoğunlaşır ve mide bulantısı, kusma veya ışığa duyarlılık gibi belirtilerle birlikte olabilir.
 3. Küme Baş Ağrısı: Bu ağrılar çok yoğundur ve genellikle bir göz çevresinde veya alında odaklanır. Belirli dönemlerde sık sık tekrar edebilir.
 4. Sinüzit: Sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Yüz ve alın bölgesinde yoğunlaşabilirler.
 5. Baş Ağrısı Tetikleyicileri: Alkol tüketimi, kafein yoksunluğu, düzensiz uyku, yüksek ses, parlak ışıklar ve belirli yiyecekler (örneğin, bazı peynirler veya şaraplar) baş ağrılarına neden olabilir.
 6. Hormonal Değişiklikler: Menstrüasyon dönemi, hamilelik veya menopoz gibi hormonal değişiklikler bazı insanlarda baş ağrılarına neden olabilir.
 7. Baş ve Boyun Yaralanmaları: Baş ve boyun bölgesine gelen yaralanmalar veya travmalar baş ağrılarına yol açabilir.
 8. Sinir Sıkışmaları: Boyun omurlarında veya boyun kaslarında sinir sıkışmaları baş ağrılarına neden olabilir.
 9. İlaç Aşırı Kullanımı: Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, paradoksal olarak baş ağrılarına neden olabilir. Bu durum “ağrı kesici aşırı kullanım baş ağrısı” olarak bilinir.
 10. Ciddi Sağlık Sorunları: Nadir durumlarda, baş ağrıları daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Örneğin, beyin tümörleri, kanama veya enfeksiyonlar gibi durumlar.

Baş ağrınız sürekli hale gelirse veya şiddetli ise, bir sağlık profesyoneli ile görüşmeniz önemlidir. Baş ağrısının altında yatan nedeni tespit etmek ve uygun tedaviyi almak için doktorunuza danışmalısınız.

Baş ağrısına iyi gelen gıdalar

Baş ağrısına iyi gelen gıdalar, baş ağrısının bazı nedenlerine karşı yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki herkesin baş ağrısının nedenleri farklı olabilir, bu nedenle bu gıdaların herkes için aynı derecede etkili olmadığını unutmamak önemlidir. İşte baş ağrısına iyi gelebilecek bazı gıdalar:

 1. Su: Dehidrasyon baş ağrılarına neden olabilir, bu nedenle yeterli su içmek baş ağrısını hafifletebilir veya önleyebilir.
 2. Zencefil: Anti-enflamatuar özelliklere sahip olan zencefil, migren veya diğer baş ağrılarına karşı doğal bir çözüm olabilir. Zencefil çayı veya taze zencefilin tüketilmesi önerilir.
 3. Nane: Nane, baş ağrısı rahatlatıcı bir bitki olarak bilinir. Nane çayı içmek veya nane yağı sürmek baş ağrısını hafifletebilir.
 4. Magnezyum İçeren Gıdalar: Magnezyum, baş ağrılarının önlenmesine yardımcı olabilir. Magnezyum açısından zengin gıdalar arasında badem, fındık, ıspanak ve tam tahıllı ürünler bulunur.
 5. Omega-3 Yağ Asitleri: Balık, chia tohumları ve keten tohumları gibi omega-3 yağ asitlerini içeren gıdaların anti-enflamatuar özellikleri baş ağrılarını hafifletebilir.
 6. Kafeinsiz Çay ve Kahve: Bazı insanlar için kafein baş ağrılarına neden olabilir, ancak diğerleri için hafifletebilir. Bu nedenle kişisel toleransınıza bağlı olarak kafeinsiz çay veya kahve içmek baş ağrısını hafifletebilir.
 7. Muz: Magnezyum ve potasyum açısından zengin olan muzlar, baş ağrısını hafifletebilir.
 8. Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi gibi yüksek lifli gıdalar, kan şekerini dengede tutarak baş ağrılarını önleyebilir.
 9. Biberiye: Biberiye çayı veya biberiye yağı baş ağrısını hafifletebilir. Biberiye, kan dolaşımını artırabilir ve kas gerginliğini azaltabilir.
 10. Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak, brokoli ve kale gibi yeşil yapraklı sebzeler, magnezyum ve diğer önemli besin maddeleri açısından zengin oldukları için baş ağrılarını hafifletebilir.

Baş ağrısı için dua okuyacak müminlere son bir uyarı

Kıymetli okurlarımız, unutmayınız ki Peygamber Efendimiz dahi hasta olduğunda dönemin doktorlarına müracaat etmiştir. Şifayı doktorlar eliyle aramak en mantıklı yoldur. Tabi dualar okuyarak yüce Allah’tan şifa da dilenirse inşallah kişi en kısa sürede sağlığına kavuşacaktır. Dolayısıyla baş ağrısı için dua okuyan müminler ayrıca hekim desteği de alırsa çok isabetli olacaktır. Sevdiklerinizle beraber sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle.

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir