Aşk Acısı Geçer mi, Hangi Yöntemler İşe Yarar?

Aşk Acısı Çekiyorum, Ne Yapmalıyım, Diyenlere…

Sevgili okurum, aşk acısı çekiyorum, ne yapmalıyım, cümlesi, sadece şimdi değil her zaman ve mekanda, hep bir klasik oldu ve bundan sonra da klasik olarak kalmayı sürdürecek eminim; çünkü şu dünya misafirhanesine gelip de aşk acısı çekmeyen tek insan bile olmamıştır sanırım.

 • Muhtemelen sen de aşk acısı çekiyorum, ne yapmalıyım, diyen talihsiz insanlardansın, doğru mu? Öyle ise, aşk acısı çekenler için yazacağım birçok öneriye sen de kulak misafiri olabilirsin:

Pek mantıklı olmasa da (zaten dünyanın neresinde mantık var ki, bana aşk acısının makul bir gerekçesini kim izah edebilir?) aşk acısı çekiyorum, diyenlere evvela bir fıkra sunmak istiyorum.

 • E, gülmek bizim de hakkımız değil mi? (Endişelenme, yalnızca fıkra anlatmayacağım, aynı zamanda aşk acısı çekenler için önerilerim de olacak.)

Her şeyin bir ilki olduğu gibi, Erzurum’a gelen aynanın da bir ilki var. Evet, tarihte ilk kez Erzurum’a bir ayna gelmiş, Erzurumlunun biri de aynaya bakınca, kendisini vefat eden kardeşine benzetmiş, biraz göz yaşı döküp şöyle konuşmuş:

 • “Vay canım gardaşım, nasipte tekrar görüşmek de varmış demek. Seni gördüğüme çok sevindim.”

Derken aynayı eve götürüp sarılmış yatmış kardeşim diye. Fıkra bu ya, Erzurumlu adamın karısı merak etmiş bu adam ne yapıyor diye. Gidip aynayı almış eline, bakmış, bakmış, bakmış…

Ardından yaygarayı koparmış:

 • “Herif! Boynun altında kalsın e mi? Beni bu çirkin karıyla mı aldatıyorsun? Bari bir ..k’a benzeseydi!”

Hızını alamayan kadın, soluğu muhtarın yanında almış. Muhtar, bizim herif, beni şu çirkin cadalozla aldatir, hele bana bir yol göster, demiş.

Muhtar, aynaya uzun uzun bakmış ve kadına şöyle cevap vermiş:

 • “Valla, senin herifte bir hal olmalı; çünkü bu, karıdan çok gavata benziyi.”

Biraz gülmeni istedim dostum ve aynı zamanda, fıkranın satır aralarında bulunan ve aşk acısı çekiyorum, ne yapmalıyım, diyenlere bir ders niteliğinde olan şu mesajı da vermek istedim:

 • “Kendine odaklanma ve kendini dinleme.”

İyi de fıkranın neresinden çıkardın bu dersi ve ne ilgisi var bu mesajın, aşk acısı çekiyorum, diyenlerle?

Dikkat ettiysen, fıkradaki üç karakter de aynaya bakınca, kendilerini unuttular, hep başkasına odaklandılar. İşte bu odak meselesidir, aşk acısı çekiyorum, diyenlerin ilacı. Şöyle ki:

İnsan, kendine odaklanmayı bırakıp dış dünyanın meşgalesi ile bağ kurmaya başladığında, aşk acısının da yavaş yavaş elini eteğini çektiğini hissediyor hayatından.

 • Hani bazen doktora gittiğimizde, doktor, tahlil ve tetkik sonuçlarına bakıp, herhangi bir rahatsızlığımız olmadığını anladıktan sonra, kendini fazla dinleme, der ya; işte öyle bir durumdur bu da.

Aslında bu, kendini fazla dinleme, sözü, kuruntu yapma, evhamlanma, anlamına gelir ve içinde kendine odaklanmayı bırak artık, gündelik işlerinle uğraş, mesajını taşır.

Bu mesajın da aşk acısı çekiyorum, ne yapmalıyım diyenler için, hele ki senin için ne kadar değerli olduğu ortada.

 • Evet, sevgili okuyucum, madem, aşk acısı çekiyorum, diyorsun. Öyleyse, ilk iş olarak, kendine acımayı, kendini başkalarına acındırmayı ve sürekli kendinle meşgul olmayı bırak. Su akar yatağını bulur, korkma.

Zaman adlı öğretmen, kör olası aşk acısının da üstesinden gelir, onun da belini büker, unutma.

Hani, Konfüçyüs, düşmanlarınızı neden öldürmeye çalışıyorsunuz ki? Biraz bekleseniz, zaten ölecekler, demiş ya. Ben de, aşk acısı çekiyorum ne yapmalıyım, diyenlere şunu söylüyorum hep:

 • “Az biraz dişini sıkmayı dene dostum, bu da geçer elbet.”

İlginizi Çekecek: Eski Sevgiliyi Geri Kazanmak

Aşk Acısı Çekiyorum, Farklı Bir Öneri Daha

Eski kız veya arkadaşınla ilgili duygularını gözden geçirebilir ve olumlu duygularını negatife çevirebilirsin. Kişi sevdiği ve aşık olduğu birine ulaşamadığında, yine de sevgisinden vazgeçmez, değil mi?

 • Fakat nefret ettiğiniz biri için bir aşk ya da yoksunluk sendromundan muzdarip olmak mümkün değildir.

Dostum, bu anlattığım taktik, ilk etapta mantıklı ve etik bir tutum olarak algılanamaz, buna ben de katılıyorum.

 • Ancak, birçok uzman bu yöntemin aşk acısından kurtulmak için önerildiğini söyler ve bu yöntemin gerçekten etkili bir yöntem olduğunu bilir.

Burada asıl soru şu:

 • “Sevdiğim adamdan veya kadından nasıl nefret edebilirim?”

Yapacaksın dostum. Seni geride bırakıp arkandan vuran ve şimdi sana aşk acısı çektiren birini mi düşünüyorsun?

Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı ile ilgili okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor, bizi de gerçekten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.
Buraya tıklayıp bu değerli eseri (Her Kapıyı Açan Murat Duaları Kitabı'nı) indirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir